| cLeILa a întrebat:

am luat mentiune la scoala cu media 9, 33.credeti ca a fost corect? premiu 3 nu s-a dat la nimeni, premiu 1 la 2 copii si premiu 2 la un copil... iar mentiune am luat eu.

11 răspunsuri:
| Ea a răspuns:

Eu am luat in gimnaziu doar mentiunea a doua in fiecare an cu medii de peste 9, 65. La inceput mi s-a parut incorect, dar pana la urma m-am obisnuit. Oricum nu iti cere nimeni diploma. Importanta este media.winking

Răspuns utilizator avertizat
| Hassel a răspuns:

Da, e normal.Pentru a lua premiu trebuie sa ai media generala peste 9.50. Daca, de exemplu, un elevul cu cea mai mare medie are media generala 9.51 si al doilea elev are 9.49 teoretic primul elev ia locul I, iar elevul 2 ia mentiune, chiar daca are a doua medie ca marime din clasa.Succes pentru la anul' si vacanta placuta\m/. pace.

| Hassel a răspuns:

@danini Fiecare scoala are propria politica in ceea ce priveste acordarea premiilor.E simplu sa zici ca ceva e gresit, ca doar aici e net=anonimat nu?

PS:multumesc celor ce mi-au dat "nefolositor" si "stupid" chiar daca am explicat corect.

| Dildau a răspuns:

S-ar fi dat si premiul trei daca ar fi fost diferenta de max 5 sutimi intre cele doua premii. Oricum, presupun stii ce zice vorba romaneasca "Calul de dar nu se cauta la dinti". Multumeste-te cu ce ai, daca n-ai fi luat Mentiune?

| FriendsShow a răspuns:

La noi in clasa sa iei locul 1 iti trebuie media 10 pentru locul 2 9, 96 daca vrei mentiune trebuie sa fii intre 9.85-9.90 cam asa...mie mi-a iesit 9, 50 tonguetongue.te-am luat...glumeamtongue

| Rogzane a răspuns:

Din cate stiu eu premiul 3 se ia daca ai media generala mai mare de 9, iar daca tu ai 9.33 ar fi trebuit sa iei, dar cine stie care este politica scolii la care inveti. Oricum este bine si prima mentiunewinking Felicitari!

| TheExpert01 a răspuns:

Nu nu a fost deloc corect trenuia cel putin sa iei premiul 3 si cel mult premiul 2 fundita?

| coSSmiN97 a răspuns:

La mine la scoala e I-cea mai mare medie si daca e de ex 10 ia I si ala care are 9, 96. II-sub I, III-sub II.si Mentiuni pana la 9, 00.Au fost ani in care a fost premiul I cu media 9.85.Depinde de la o scoala la alta.Nu cred ca a fost corect, dar depinde de directorthinking

| Kesha_8753 a răspuns:

Din moment ce nu a fost nimeni pe locul 3, ti'l putea da tie.

| danini_7273 a răspuns:

Ce spui tu, Mihai, nu este corect, premiu[1, 2 sau 3] se ia intr-adevar daca ai media peste 9 si 10 la purtare, evident. cele 3 premii se da in functie de primele 3 medii din clasa, apoi urmeaza 3 mentiuni. asa ca daca exista 3 copii cu medii de 9.50, 9.48, respectiv 9.45, aceasta va vi si ordinea premiilor, urmatoarele 3 medii fiind mentiune. inainte intr-adevar era o regula ca premiul 1 sa se dea daca ai o medie de peste 9.50, dar acum nu. si ca sa raspund si la intrebare, daca cei doi copii au aceeasi medie, deci cea mai mare din clasa, merita premiul 1 ce-l de-al 3-lea copil premiul doi si spui ca urmatoarea esti tu, rezulta ca ar fi trebuit sa iei premiul 3.