| Nuvsrkndahn a întrebat:

am nevoie de ajutor chiar daca intrebarile mele sunt penibile.Cum platesc intr o cafenea la un bar cu un amic sau cu un grup de 3-4 prieteni? Merg la bar cu acel amic si ii dau chelnerului banii pentru consumatia mea si amicul la fel? sau cum?
Si daca suntem mai multi? dam fiecare pe rand banii? va rog sa ma ajutati

7 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Le spui că ești un grup și ceri nota, el ți-o aduce pe meniu, puneți banii acolo și plecați.

| Nuvsrkndahn explică (pentru RobertMoon):

Ok..si daca sunt cu un aamic si mergem noi direct la bar sa platim cum fac?

| AC4S4 a răspuns (pentru Nuvsrkndahn):

Se mai intampla sa nu vina chelnerul sa iti dea nota, sa uite pur si simplu. Daca te duci la bar sunt doua variante: sa iti zica ca o sa vina imediat la masa sa va aduca nota (nu pentru fiecare persoana, pentru toti de la masa la un loc), sau iti da nota direct acolo.

Pe chelner nu-l intereseaza cat da fiecare, trebuie sa fie platita consumatia, astfel va uitati pe nota, fiecare pune cat a consumat si ii dati unuia dintre voi toti banii sa mearga sa plateasca.

| RobertMoon a răspuns (pentru Nuvsrkndahn):

Spui ca vrei nota pentru voi 2 si el iti da bani sau tu lui si plateste, ce mare lucru.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Stai frumos la masa, vine chelnerul, va ia comanda, va aduce bautura si la final va aduce si nota... tot la masa bineinteles.

| Nuvsrkndahn explică (pentru suntserios):

Am inteles, si daca sunt cu un amic de exemplu si mergem amandoi sa platim direct la bar, cum fac? ii dau banii lui sa plateasca sau platim amandoi separat?

| suntserios a răspuns (pentru Nuvsrkndahn):

De ce sa te duci la bar? Vine nota la masa si gata