| OrangeWind a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru.Care e cel mai bun profil dintre mate-info, filologie bilingv engleza si stiinte sociale? Nu ma pot decide.Adica care e cel mai bun, sa nu fie foarte greu dar sa si inveti.Si cei care sunteti la unul dintre profilele acestea poate imi spuneti si mie cate ceva.

11 răspunsuri:
| anutza a răspuns:

Eu as opta pentru bilingv engleza

| JustMe5930 a răspuns:

Cat de mult se invata depinde mai mult de liceu.La un liceu cu media de intrare peste 9 se invata la toate profilele mentionate. Mate-info est eparerea mea foarte greu.Mai ales ca dai bacul la mate si fizica(sau mrg, ai de ales intre fizica/chimie si biologie). Filologia bilingv este un profil ff bun daca vrei sa faci facultatea de limbi straine, litere, literatura universala, sau chiar dreptul intr-o tara precum anglia sau SUA. stiinte sociale e o combinatie. Are de toate: romana, logica, economie, filozofie, psihologie, limbi straine, matematica toti anii, istorie, geografie. Mie mi se pare cel mai tare profil, dar din pacate la liceul pe care mi-l doresc eu nu exista, asa ca eu am sa dau la filologie.
Mult succes! Sper sa ajungi la un liceu si un profil care sa-ti placa. Nu te duce la mate decat daca iti place, nu pentru ca este o moda acum ca toti sa mergem la mate, ca cica e cel mai bun, iesi orice dupa el. Nu ai sa faci performanta decat la un profil la care sa inveti de place, nu pentru medie sau bac.

| minnieee a răspuns:

Pai daca stii matematica cel mai bun profil este mate-info. Daca iti plac limbile straine,daca vrei sa dai teza din latina si daca stii engleza,filologia si daca iti place isotria,phsihologia stiintele sociale.
Eu de expemplu voi alege mate-info,ca imi place matematica mai mult decat romana,istoria, latina, phsihologia.

| OrangeWind explică:

Va multumesc din suflet tuturor! Am sa ma gandesc bine.E o decizie foarte grea.Eu nu excelez nici la romana dar nici la mate.am luat note mici si note mari la amandoua.am o medie mare si ma lasa sa intru oriunde vreau...si imi e foarte greu sa aleg.

| ALice_4674 a răspuns:

Cel mai usor profil este cu siguranta filologie pentru ca se renunta din cls 11 la mate,bio, chimie, info si nu se pune accent pe ele nici in clasa 9 si 10.Mate-info,din punctul meu de vedere este cel mai greu. Faci ingrozitor de multe ore de mate si info si daca nu esti bun/a iti sugerez sa nu te duci acolo.Iar bio-chimie poti urma daca iti doresti sa faci medicina sau ceva de genu.Nu e nici usor si nici greu daca inveti pe acest profil

| xXxXxXxXxXxXxXx a răspuns:

Parerea mea este ca mate-info, toate sunt bune dar depinde spre ce ai tu inclinati... daca nu iti place romana nu ai cum sa te duci la filologie, daca nu iti place matematica nu ai cum sa te duci la mate-info si tot asa tongue ...Eu sunt la mate - info mi se pare foarte usor nu iubesc matematica dar nici nu o urasc, si oricum cand vei trece in clasa a 9`a trebuie sa invetzi in primul semestru foarte mult, majoritatea profesorilor iti dau note in functie de primele note! Succes

| Adynanana a răspuns:

Pai depinde de ce vrei tu... pe ce vrei sa te bazezi pe informatica, pe limbi straine ...Si ca sa inveti trebuie liceul sa fie bun

| Goofy a răspuns:

Din astea 3, nici greu dar nici usor este stiinte sociale, la bilingv depinde cat de multa engleza stii!winking Bafta, Treci in a 9a?

| Diana_3108 a răspuns:

Heeei. cel mai bun profil e mate-info. am multi prieteni care au dat acolo si au iesit ceva.cand termini o sa ai multe optiuni sa alegi la filo iesi profesor si o sa ai salar mictongue nu conteaza cat de de greu u o sa inveti si o sa ai medie mare. dar iti spun de pe acum nu fa o alegere gresita. alege mate-info e cel mai bine! o sa fii cineva in viitorhappy am si eu aceeasi problema dar parintii si prietenii m`au convins. si chimie-biologie e bun sa stii

| IuliaJuly13 a răspuns:

Mate-info b-) numai destepti acolo

| denydede_3595 a răspuns:

Filo bilingv engleza pentru ca engleza e foarte importanta si te descurci cu ea in orice tarabig grin