| anonim_4396 a întrebat:

Am o colega cu care am fost colege din clasa 1, si o consideram prietena, dar am observat ca nu imi este nici pe departe prietena. In clasele mici am descoperit ca ma invidia, mereu cand luam o nota mai mare ca ea se uita cu atata rautate, ii venea sa moara (are un obicei sa-si dea cu pumnii in cap (la propriu) cand vede ca ea nu stie si altul'stie), apoi le spunea prietenelor ei ca sunt obsedata de o melodie, si radea de mine cu altele. Din clasa 1 pana in clasa a5a ea invata mediu. Pana la sfarsitul clasei a5a cand eu am avuat media aproape 9, 70 cea mai mare din clasa si am luat premiul intai, atunci ea toata ziua a fost suparata si a si plans de ciuda cand ne-a dat premiile. In clasa a6a a avut media mai mare ca a mea cu 3 sutimi (tinea mereu sa imi aminteasca). De atunci cred ca si-a pus ambitia sa ma intreaca. In clasa a7a am avut o la fel, iar in clasa a8a ea a avut o cu 10 sutimi mai mare ca a mea. La examen eu am luat 7, 20, iar ea 5, 27. In clasa a10a am avut media mai mare ca ei, pai atat i-a trebuit, ca anul asta are numai 10. Eu am note mult mai mici fata de cele de anul trecut. Oricat as invata nu pot sa o ajung. Eu stau toata ziua sa invat o lectie, si ea o invata in clasa si o stie de o suta de ori mai bine ca mine. La toate lucrarile ea face perfect, nu pot sa fac si eu ca ea oricat as incerca. Mi-a dat un 6 la romana pe nedrept si ea luase 7, a zis ca normal ca nu-i convine, am intrebat-o ca daca lua 6 ce facea, la care ea mi-a spus :" daca si la materii de-astea iau note asa... pai 6 la romana. Nici nu vreau sa ajung sa cred asta" Si pe deasupra cand vede ca stiu si eu ceva se uita cu niste ochii rai la mine. Cum as putea sa o intrec? m-am saturat mereu sa se creada desteapta si sa ia note mai mari decat mine.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Deci, acum o invidiezi tu, ca-i mai desteapta si mai buna ca tine la carte.
Pai, solutia este simpla!
Pune mana pe carte si invata pe rupte, sa faceti intrecere, sa vedeti care iese prima pe scoala!
Se pare ca fata este foarte competitiva si nu vad nimic rau in asta, oamenii ambitiosi ajung foarte sus!

| xerxes1 a răspuns:

Avem prietenii pe care ii meritam.

| ALGator a răspuns:

Of of. Prima voastră greșeală a fost că ați substituit prieteniei un lucru care ar fi trebuit să fie personal: ambiția de a lua note.
În loc să vă invidiați puteați să învățați împreună.
Ar trebui să înțelegi că înveți pentru ca sa te simți bine în viață. Nici pentru note, nici ca sa crape alții de ciudă (ai văzut că e cu doua tăișuri).
Fiecare dintre voi singură puteți lua maxim media zece. Împreună ați putea realiza imposibilul: media 20!
Good luck!

| AlexDFY a răspuns:

Peste 2 ani, cand terminati, nici macar nu o sa mai conteze.

| Alxxzzxx a răspuns:

Hei!
Eu nu o să-ţi spun să nu te mai gândeşti la notele ei şi bla bla bla...
Ştiu ce înseamnă această invidie...
Într-un fel te ajută să înveţi, dar distruge o prietenie ce te face mai răutăcios și îngâmfat.
Ştii ce cred că ar trebui să faci?!
Fix ceea ce făceai şi până acum.
Până la urmă mai sunt 2 ani şi scapi şi de ea şi de stresul pe care ţi-l provoacă.
Dar sincer cred că răutatea asta e stupidă, adică aveam 2 fete în clasă care se înțelegeau de minune până când au devenit și ele "obsedate" de note.
Și ști ce sa întâmplat?!
S-au certat dintr-o prostie. Iar acum pur și simplu nu se mai suportă se urăsc și invidia a distrus prietenia lor care a fost una strânsă adică chiar erau foarte bune prietene.
În concluzie cred că a trebui să vorbești cu ea.
Dar tot nu cred că v-a rezolva ceva fiindcă invidia a devenit o obişnuină la voi.

| Jamy_Anca_1987 a răspuns:

Incearca sa nu te compari cu altcineva in afara de tine. Intrece-te pe tine si fii mai buna azi decat ai fost ieri.

| AriAriana2006 a răspuns:

Incearca ca dupa ce inveti sa iti spui lectia in minte sau sa i spui cuiva sa te ajute intrebandu-te lucruri din lectie☺
Sper ca te-am ajutat papa

| AriAriana2006 a răspuns:

Incearca sa nu te gandesti la notele ei, gandes-te ca esti mai buna ca ea chiar daca nu esti! Si in plus daca vrei note mai mari spunet-i in minte ca poti find ca nu e greu si ca sti

| Georgiana_Paula_1997 a răspuns:

Eu învăț așa:
Ma înregistrez in timp ce spun lecția dupăia o ascult si repet si eu sau învăț pagina cu pagina pana stiu totul după care mai citește lecția de 2-3 ori