| Paulandronesi a întrebat:

Salut, sunt clasa a 8a și am scăzut foarte mult.
În clasa a 5a am avut media 10.
În clasa a 6a tot media 10.
În clasa a 7a media 9.88.
Si acum în clasa a 8a și media generala pe semestrul asta îmi iese 9.37.
Imi iese media 9 la tehno, fizica, latina, geografie, istorie, mate
Media 8 la romana, chimie
Si la restul media 10.
Ma simt foarte nașpa mai ales ca ma întrec colegii care anul trecut au fost locul 3 și mențiune I (eu am fost locul II) are rost sa ma stresez? Cum as putea sa ma motivez sa învăț (aceste medii le am fără a învăța nimic, poate dacă ma motivez pe semestrul II o sa am mai mare media)?
Vreau sa notez ca nu numai eu am scăzut, ci mai toată clasa a scăzut cu 30-40 de sutimi la media generala (minim 15 copii).
Ar trebui sa ma stresez sa învăț la toate materiile sau sa învăț numai la mate si română?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca este motiv de ingrijorare, ca exact in anul in care trebuie sa muncesti cel mai mult, tu nu mai vrei, vand un examen extrem de important, chiar decisiv pentru cariera ta.
Ar trebuii sa inveti serios la toate materiile, ca media generala conteaza!

| Paulandronesi explică (pentru Violleta2022):

Momentan semestrul asta e pe terminate deci o sa încerc sa ma pun pe treaba din semestrul II
Mulțumesc mult pentru răspuns și chiar ai dreptate!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Paulandronesi):

Tocmai ca-i pe terminate, asta este momentul perfect sa-ti ridici mediile!
Toti sunt obositi si delasatori acum, dar tu cu mana pe sus la toate materiile, vei impersiona profesorii si iti vor da note chiar mai mari decat meriti.

| Osneros a răspuns:

Lasa mediile si invata pentru examen. Daca poti mari si mediile e un bonus.

| Cduncfujndf a răspuns:

Sincer, nu ar trebui să te stresezi așa tare. Înțeleg că probabil ești într-o clasă cu copii foarte bun, la nivel de învățătură. Însă, stresul nu este bun pentru sănătate, și sănătatea e mai importantă că învățătura. Să știi că și eu am fost ceva de genul...
În clasa a5a, am avut media 9.42, în clasa a6a 8 și ceva, oricum aproape 9.
În clasa a7a, am început să am niște probleme de sănătate ( pe semestrul 1), și probleme alea au fost pe bază de fizic la început, dar apoi au devenit pe bază de psihic, de emoții, de frică. Așa că mi-am dat seama că nu are rost să îmi stric sănătatea. Iar pe semestrul 2, am scăzut rău de tot cu notele, am început să chiulesc, să vorbesc să râd în ore, și mi-a ieșit media 7 și puțin.
În clasa a 8a mi-am mai ridicat puțin notele și am ajuns să am media 8.40.
Cu examenele a fost totul ok, am luat 8.45 la română și 4.60 la mate. Media mi-a ieșit 6.65 și plus mediile de la 5-8, media finală 6.92.
Puteam să intru la cel mai bun liceu din oraș, dar am ales un liceu mai slab, nu cel mai slab, un slab spre mediu. Am făcut asta în primul rând pentru că așa am simțit, pur și simplu acolo mi-am dorit, și pentru că am vrut un liceu care să mă lase să mă relaxez puțin, să fie puțin mai ușor.
Acum sunt prima cea mai bună de la mine din clasă. Nu e chiar așa De ușor cum am crezut, nici aici...dar față de celelalte licee nu e nici prea greu, nici prea ușor.
Vreau să îți zic, notele nu îți reprezintă inteligența, și nu merită să te stresezi pentru școală prea mult.
Oamenii, învăța ca să își găsească un loc bun de muncă, să fie bine plătiți, de ce? Ca să fie fericiți!
Dar nu tot timpul e așa, uneori nu ești fericit pentru că ai un loc de muncă în care câștigi mulți bani.
E mai bine să ai un loc de muncă unde te simți ok, salariul e mediu, dar să te simți tu ok.
Așa că să nu îți pese prea mult de note, sau de alte lucruri de genul ăsta, de profesori de colegi, de părinți.Ai grija de tine și să te simți tu ok, dar asta nu însemna să iei numai 3 și 4. Trebuie să lași totul în echilibru.
Îți spun asta din propria experiență, mie pe bază de stres din cauza școlii și a emoțiilor și chestia asta să nu râdă colegii de tine, a ajuns să îmi cadă părul din cap, noròcul meu e că sunt fată și am părul destul de des, dar și că am găsit un tratament ok.
P.s scuze pentru răspunsul lung

| Paulandronesi explică (pentru Cduncfujndf):

Mulțumesc mult pentru sfaturi!