| Luizaluiza4456 a întrebat:

Buna TPU! Am o intrebare daca o persoana nu a facut scoala cam deloc poate sa faca seral?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poate sarii direct la liceu! Dar poate sa intre intr-un program de recuperare a anilor pierduti.
Programul se cheama "A doua sansa".
Intereseaza-te la Inspectoraul Scolar din orasul sau judetul tau, fiindca nu toate orasele au acest program in derulare.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu cred că nu ai școală deloc. Nu ai fi știut a scrie. Ciclul primar, precis il ai!;)
Ciclul gimnazial il poți face la fără frecvență, proagramul A doua șansă.
https://www.edu.ro/a%20doua%20sansa
Vezi că in orasul tău trebuie să existe o școală care se ocupă de acest program, dar poți întreba la secretariatul oricarei școli și primesti indrumări.
După ce termini gimnaziul in cadrul programului "A doua sansa", te poți inscrie la o scoala profesionala, pentru a fi calificat((ă) intr-o meserie. Și abia apoi, te poți inscrie la seral, ca sa termini liceul si să sustii examenul de bacalaureat.