| nebunatik94 a întrebat:

Buna TPU am si eu o intrebare: O persoana care este recidivist din inchisoare care a facut de curand accident de masina, nu avea permis si era baut la volan poate sa-i faca dosar sau sa intre din nou la inchisoare? aceea persoana mi-a spus ca nu-i va face dosar pentru ca masina nu era pe numele lui si incepuse scoala de soferi deci poate avea dosar?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O persoana nu poate fi "recidivist din inchisoare". Recidivist inseamna ca o persoana a fost condamnat penal si dupa condamnare si a mai savarsit infractiuni.
In cazul expus este sigur ca o sa fie cercetat penal deoarece a savarsit mai multe infractiuni, conducere fara permis, conducere sub influenta alcoolului (daca avea alcoolemia peste 0, 8 la mie) si vatamare corporala din culpa (daca accidentul s-a soldat cu vatamarea unei persoane).
Acea persoana vorbeste prostii mai mari decat el, spunand ca nu poatea avea dosar penal.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dosar clar are, poate chiar 2 unul pentru conducere fara permis, altul pentru conducere sub influenta alcoolului daca limita era de penal.

daca e recidivist pentru aceleasi fapte si este gasit vinovat face cu executare

| Fatamuntilor a răspuns:

Cu atat mai mult.Si comite mai multe infractiuni. Fara permis, conducere sub infuenta bauturilor aloolice.Si accident.Iar daca victima pateaste ceva este pedepsit si pentru asta.In plus si posesorul masinii va fi sanctionat.

| AverageIAlex a răspuns:

laughing Da, ii face dosar instant.

| baero a răspuns:

Ii facce dosar penal si il baga la puscarie mai mult ca sigur.

| KinkyDive a răspuns:

Da ii face dosar penal si il baga din nou la puscarie, deoarece a condus si baut si fara permis.

| nebunatik94 explică (pentru KinkyDive):

El mi-a spus mie ca nu-i face dosar pentru ca nu era el proprietarul la masina si incepuse sa faca scoala de soferi

| suntserios a răspuns (pentru nebunatik94):

Sa creada el in continuare basmele astea. era la volan nu conteaza a cui era masina ca el tot beat era.
faptul ca faci scoala de soferi nu te absolva de vina de a conduce fara permis, poate se crede in SUA