| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare legata de limba romana! Am de creat patru contexte in care cuvintele rau si bine sa fie folosite pe rand ca adjective si adverbe! Cine ma ajuta, dau FUNDA mare, la restul vot maximim. big grinbig grin
P. S. vreau intrebari de clasa a-VIII-a

Răspuns Câştigător
| ToMiZza a răspuns:

Adjective :
Miruna e o fata foarte rea, nu a vrut sa ma ajute la matematica.
Compunerea ta este foarte rea,nu se potriveste cerintelor.

Adverbe:
A fost destul de usor, dar el tot si-a facut tema rau.
Mirose prea rau in clasa asta, deschideti un geam.

big grinbig grinbig grin... sper sa te fi ajutat...big grin

1 răspuns:
| he6emon a răspuns:

1) rau
Gigel a ezitat sa intre in curte pentru ca pe gard era un afis cu mesajul "Caine rau!". (rau - adjectiv)

Imi pare rau ca gandesti astfel, eu nu ma consider vinovat. (rau - adverb)

2) bine
Saritul bine de la tranbulina piscinei implica cat mai putin stropi. (bine - adjectiv)

Ce faci? Bine. (bine - adverb)