| AlexAL275 a întrebat:

Am o nedumerire. Câte cifre se iau după virgulă la fracții? La 7 supra 6 o să scriu 1, 1 sau 1, 16?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Câte cifre se iau după virgulă la fracții?"

depinde de nevoi: dacă calculezi media pe an, ajung două, dacă construiești rachete, douăzeci

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Banuiesc ca esti la scoala sau liceu.In general profii cer 2 cifre dupa virgula. Cand o sa ajungi sa zic la o facultate de inginerie acolo o sa ajungi sa folosesti mai multe.

| AlexAL275 explică (pentru ClaudiuM1997):

Sunt la liceu și sunt cam uituc. Am de calculat partea fractionala a lui x si y. Deci la 7 supra 6 o să scriu 1, 16? Dar la 2 supra 3 scriu 0, 66 sau 0, 6? Nu sunt sigur daca scriu bine

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru AlexAL275):

Cand ai de exemplu 2:7=0,28571.ajunge sa scrii doar 0, 28 ...Cand ai 2:3 care da 0, 66666666..la infinit atunci pui 0, (6).acea paranteza dupa virgula inseamna perioada, adica ceea ce e in paranteza se repeta la infinit. in cazul lui 7:6 scrii 1, 1(6) pentru ca 6 se repeta la infinit si el dar 1 doar o data happy.