| GrigoreAdrian a întrebat:

Am o problema am avut telefonul stricat vreo 40 de zile si nu am facut scoala online si am foarte putine note la unele materi nu am deloc
Voiam sa intreb ce sa intampla daca nu am media incheiata pe sem 1 la mai multe materi?
Pot ramane corigent /repetent?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ramai nici una si nici alta, vei fi declarat amanat pe sem.I la materiile respective si vei fi ascultat in primele saptamani ale sem.II, conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, citez:
"ART. 117.Sunt declaraţi amânaţi, semestrial sau anual, elevii cărora nu li se poate definitiva situaţia şcolară la una sau la mai multe discipline de studiu/module din următoarele motive:
a)au absentat, motivat şi nemotivat, la cel puţin 50% din numărul de ore de curs prevăzut într-un semestru la disciplinele/modulele respective;
b)au fost scutiţi de frecvenţă de către directorul unităţii de învăţământ în urma unor solicitări oficiale, pentru perioada participării la festivaluri şi concursuri profesionale, cultural-artistice şi sportive, interne şi internaţionale, cantonamente şi pregătire specializată;
c) au beneficiat de bursă de studiu în străinătate, recunoscută de Ministerul Educaţiei şi Cercetării;
d) au urmat studiile, pentru o perioadă determinată de timp, în alte ţări;
e)nu au un număr suficient de calificative/note, necesar pentru încheierea mediei/mediilor, sau nu au calificativele/mediile semestriale ori anuale la disciplinele/modulele respective, consemnate în catalog de către cadrul didactic, din alte motive decât cele de mai sus, neimputabile personalului didactic de predare.
  ART. 118.(1)Elevii declaraţi amânaţi pe semestrul I îşi încheie situaţia şcolară în primele patru săptămâni de la revenirea la şcoală.
(2)Încheierea situaţiei şcolare a elevilor prevăzuţi la alin. (1) se face pe baza calificativelor/notelor consemnate în rubrica semestrului I, datate la momentul evaluării."

| GrigoreAdrian explică (pentru Ioandelasal):

Voi fi ascultat din toata materia dupa semestrul 1?
Daca iau 4 la ascultare ce se intampla?

| Ioandelasal a răspuns (pentru GrigoreAdrian):

Da, poti fi ascultat din toata materia sem.I. Daca vei avea media 4 pe sem.I o poti indrepta pe sem.II, daca vei avea cel putin media 6 pe sem.II vei promova la respectiva materie, avand media anuala 5. Daca obtii sub 6 pe sem.II atunci ramai corigent la acea materie si va trebui sa sustii examen de corigenta.

| GrigoreAdrian explică (pentru Ioandelasal):

Ma scuzi de deranj dar mai voiam sa intreb la materiile la care nu pot fi ascultat gen: sport, matematica, romana ce se va intampla?
Voi da o lucrare?

| Ioandelasal a răspuns (pentru GrigoreAdrian):

Doar la sport nu poti fi ascultat, la celelalte enumerate poti fi. De asemenea poti da si lucrare, tot cu exceptia sportului.