| Nykolee29 a întrebat:

Buna TPU, am o problema ceva legat de școală. Azi am aflat ca la franceză mi s-a trecut un 5 și as vrea sa merg la inspectoratul școlar si sa fac plângere dacă se mai întâmplă asa in continuare. Faza a fost ca acum 2 săptămâni în urma am avut fracenza și n-am avut franceza cu mine pentru ca mi-am uitat caietul și cartea acasa, n-am fost singura din clasa in situația asta.Am avut o tema de făcut,sa ne descriem noi (sa ne zicem numele, înălțimea, kg, zodiacul, trăsături fizice, genul de muzica, cântăreți care ne plac etc.) Parca la colega respectiva i-a zis sa își facă tema repede pe o foaie ceva sau a zis ea dacă își poate face tema repede pe o foaie habar n-am și am zis ca ba, hai sa ma pun si eu sa o refac, ca mai știu ceva, ceva.La finalul orei, a zis sa vin ora viitoare, cu caietul ca să nu îmi dea 5 pe tema. O venit următoarea ora în care am avut franceză și nu s-a uitat deloc la mine în caiet, țin sa menționez ca n-am făcut in generala franceză, doar germana și de la mine are cele mai mari pretenții sa ii știu franceză (sunt clasa a X a).Azi ce am aflat ca mi-a trecut 5 și am fost foarte supărată pe faza asta pentru ca 1. Tema nu a fost pe nota și dacă as fi avut tema și altcineva nu, cu siguranță că nu i-ar fi dat nota și ar fi trecut cu vederea iar 2.la colega respectiva nu i-a trecut nici o nota în catalog doar mie, de la început aceasta profesoara părea sa aibă ceva cu mine.Am vrut sa merg la inspectoratul școlar dar mama a zis ca degeaba merg ca ma va pune sa dau un test ca să vadă dacă sunt 5 sau nu, chiar nu știu ce sa fac, pentru ca în generala m-am întâlnit cu problema asta cu profesorii foarte mult și nu mai vreau sa se întâmple din nou și sa tot înghit ca profesorul are ceva cu mine sau pur și simplu face dif. intre elevi, o fost o chestie nașpa pentru mine în generala.

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Plangerea se face la diriginta clasei tale sau la directorul scolii unde esti, nu la Inspectorat.

Invata si fa-ti temele la toate orele asa cum trebuie sa faca toti elevii si nu te mai plange cand nu-ti faci temele, ca meriti nota de 2 nu de 5 cum ai primit.
Vad ca ai gura mare sa te plangi, taman cand nu ai fost capabila sa-ti faci tema.

Minciuna cu uitatul caietului acasa nu mai functioneaza din clasele primare, ca ai crescut intre timp si este imposibil sa uiti ceva acasa, odata ce tu singura ai obligatia sa-ti pregatesti zilnic ghiozdanul cu TOATE cartile si caietele din ziua respectiva.

| Nykolee29 explică (pentru Violleta2022):

Doamna,nu cred ca sunteți dumneavoastră mai presus ca oricine și sunteți perfecta din toate punctele de vedere.Hai sa fim serioși acum,nu ne cunoaștem viata reciproc, și la orice om, ii se întâmple sa mai uite ceva, oricât de important ar fi acel lucru, cu siguranță o știți si dumneavoastră.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nykolee29):

Sunt mama si am fost informata la vremea respectiva de ierarhia care trebuie sa o respecte copii si parintii.
Nu te duci la Inspectorat cu o problema din clasa ca ti-a pus tie doamna nota mica. faci plangere la directorul scolii si acesta poate intruni COmisia Profesorilor acelui liceu si in caz grav se pot lua decizii cu privire la acel profesor. dar eu cred ca tu trebuei sa discuti cu profesorul si sa lasi aroganta ca te duci la Inspectorat, ca vei fii invitata pe usa afara, fiindca Inspectoratul nu se ocupa cu asemenea plangeri.

| Nykolee29 explică (pentru Violleta2022):

N am nici un fel de aroganta,după cum am spus, nu ne cunoaștem viata reciproc pentru a ne arunca unele vorbe doar ca să fiu spuse. Poate am greșit și eu și am luat nota aia prea personal,dar ca să fiu mai înțeleasă,dacă tot sunteți mama,întrebați va copii dacă sunt ok la școală cu profesorii, sau, întrebați pe cineva care știți ca, copilul lor a trecut pintr o perioada foarte grea în generala/liceu cu profesorii cu colegii, și sa vedeți anumite chestii la comportament.Eu din punctul meu de vedere,dacă eram aroganta, incepeam sa ma cert cu profesoara respectiva, și in pauza, ca orice copil cu arogante, sa încep sa fac urat și sa o înjur.Asa ca va rog frumos din nou, sa va controlați cuvintele.

| sierra1 a răspuns:

Dacă ești mai tare (da' pe bune, nu oricum) decât un 5 la franceză, fă bâlci. Dacă nu, acceptă că te-a prins și gata.

In ce clasă ziceai că ești?

| Nykolee29 explică (pentru sierra1):

Sa accept ca am fost prinsa in legătură cu ce? Ca mi am uitat franceza acasă? a X a

| sierra1 a răspuns (pentru Nykolee29):

" Nykolee29 : Sa accept ca am fost prinsa in legătură cu ce?"

- tema nefăcută și neprezentată ora următoare. Deja ai și uitat?

| Nykolee29 explică (pentru sierra1):

Aici nu cred ca mai este vorba,,deja ai și uitat?,, pentru ca n am fost înțeleasăhappyTin sa menționez ca aveam tema,era acasă,pentru ca sunt om ca și tine și ca orice alta ființă umana de pe acest glob, și s-a mai întâmplat sa uit și normal ca nu pot sa accept sa fiu,, prinsa,, cu ceva nedrept asupra mea, tocmai de aia am și adresat acea întrebare, nu ca am uitat, nu va faceți dumneavoastră griji în privința asta ca n am uitat nimic.

| mihai69 a răspuns:

Pui prea mare importanță pe note în loc să te axezi pe ceea ce știi tu.

| PabloEscobarGaviria a răspuns:

Eu consider ca daca ai dreptate totala in ceea ce spui. Ar trebui sa faci plangere. Ideea nu e daca stii sau nu franceza, chiar si daca e sub 5, nu e vorba de asta, e vorba ca esti nedreptatita, ti s-a pus o nota fara ca tu sa stii si dupa cum ai zis, colegei tale nu i s-a pus nici o nota. Cred ca ar trebui si mama ta sa ia o decizie alaturi de tine si sa o invete minte cineva pe profesoara aia.

| Nykolee29 explică (pentru PabloEscobarGaviria):

Mulțumesc dar cred ca mai întâi am sa vorbesc cu ea despre acea nota. Daca lucrurile rămân la fel, atunci da, o sa merg la domn' director sau la inspectoratul școlar