| anonim_4396 a întrebat:

Va rog TPU ajutati-ma cu un sfat. dau funda. deci, eu si prietena mea suntem in pauza, ea imi cere caietul ca sa ii dau sa copieze tema, pentru ca, facand in clasa un exercitiu profa i-a zis ca daca face tema bine ii da 10, la fel si altei fete, si ele m-au rugat sa le dau caietul de teme, pentru ca ele sa primeasca nota 10 pe munca mea.Pana la urma i l-a mdat, dar prietena mea, dupa ce ca i-am dat caietul mi-a zis ca scriu urat ( am trecut cu vederea). Dar s-a sunat, si eu le-am cerut caietul, iar acea fata m-a facut nesimtita ca le-am luat caietul si ca eu nu stiu sa impart, ca fac totul doar pe favoruri(Desi o ajut mereu cand are nevoie ) dati-mi un sfat. e vina mea? ce sa ii zic? ce sa ii spun ca sa ma ierte? crying

5 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

În primul rând nu ai de ce să le spui să te ierte, pentru că nu e vina ta. Dacă meritau nota 10 îşi făceau tema, nu o merită asta e. Lasă-le pe ele să vină la tine, pentru că aşa ar trebui. Adică tot ele greşesc şi tot ele te acuză? Baftă!

| papatukjatlekjulk a răspuns:

Frate, eu ti-o spun sincer, nu merita, sunt odar niste profitoare. Oricum nu-ti calca pe orgoliul si lasa-le pe ele sa vina sa-si ceara scuze, ca oricum asta cu siguranta nu va fi ultima oara cand vor veni sa-ti ceara caietul de parca lor li se cuvine tot. Nici eu nu suport genul asta de persoane, le credeam prietene, dar s-au dovedit ca toate au fost doar profitoare.

| BlueBroom a răspuns:

N-ar trebui sa te lasi intimidata de aceste fete care nu-ti sunt deloc recunoscatoare pentru ca le dai tema pentru care tu ai muncit si te-ai straduit ca ele sa o copieze.Ar trebui sa le spui ca daca vor sa mai copieze teme de la tine va trebui sa faca niste eforturi cum ar fi sa-ti vorbeasca frumos si sa-ti fie recunoscatoare. Iar iertarea va trebi sa vina din partea ta daca tii la ele.Pana la urma ele sunt vinovatele.Acum depinde de tine daca o sa le lasi sa profite de tine, cerandu-ti tu scuze. Daca o sa-ti ceri scuze o sa vada ca esti o persoana influentabila de pe urma careia pot castiga mult.
Succes!

| kindness a răspuns:

In primul rand NU LE MAI DA CAIETUL! nu mai da caietul nimanui, este munca ta si gata; ele sunt niste lase si nesimtite; tu daca esti desteapta impunete in fata lor; nu ai nevoie de iertarea lor, ele vor venii la tine mai tarziu; daca esti destepta nu le mai da caietulwinking nu e vina ta ca ele sunt fitoasewinking Fi dura cu astea care sunt niste fitoase pentru ca peste ceva vreme o sa fii si catelul lor de companiewinking. deci nu le mai da caietul delocwinking eu asa facwinking si mergewinking pa pa

| besideyou a răspuns:

Nu e vina ta. ea este nesimtita pentru ca dupa ce ca i-ai dat caietul, mai face si figuri. a dat dovada de nesimtire. si pana la urma ea ce face acasa? dc nu scrie? nu ii cere scuze... asteapta sa-ti ceara ea prima pentru ca e vina ei.