| Linda724 a întrebat:

Am o problema... parintii mei asteapta de la mine sa iau numai note de 10, si sa fiu buna la scoala.Dar la matematica nu ma prea descurc. in ultima vreme am luat numai note de 8 si 9... tatal meu s-a suparat pe mine, dar cu mama nu e problema,ea ma intelege. Tata mereu imi da de facut exercitii in plus la matematica, pe langa tema, dar fara niciun rezultat, tot la fel ma descurc la aceasta materie, munca degeaba. Si-a pierdut total increderea in mine. cum i-o pot recastiga? Cum pot deveni din nou "fata model al tatalui"? Va rog, ajutati-ma.

11 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Vorbeste cu el despre asta. Nu trebuie sa fii buna la toate atata timp cat esti buna la ceva. Nu rezolva nimic sa iti umfle capul cu alte sute de probleme la matematica daca nu pricepi.

| ania a răspuns:

Nu toți oamenii au înclinație spre stiințele abstracte gen matematică probabil ești mai înclinată spre alte materii, poate tatăl tău e înclinat spr matematică și tu semeni cu mama. Spune-i că sunt mai multe tipuri de inteligență și că ai aprecia să te accepte așa cum ești nu cum și-ar fi dorit el să fii.

| SergiuBoss11 a răspuns:

Spune-i ca e exagerat.nu esti Dumnezeu sa le stii pe toate, mai ai si lipsuri. daca te iubeste ar trebui sa inteleaga ca asta e punctul tau slab...matematica.

| spaghetty a răspuns:

Cu 8 si 9 nu e multumit? Sa zica ce note a avut el si dupa sa se ia de tine. Dupa mine un 6 este foarte bun si el vrea doar 10. Incearca sa vorbesti cu el, daca te freaca prea tare la cap atunci zii bunicilor tai sa vorbeasca cu el, trebuie si el sa asculte de parinti.

| SSJGohan3 a răspuns:

Daca chiar iti doresti sa devi din nou "fata model al tatalui" te apuci si incerci iar sa inveti la matematica...te uiti in urma de unde ai inceput sa nu mai retii bine la matematica ca in matematica de ceva ce nu ai inteles te lovesti si la un nivel mai greu a problemei respective si normal ca nu mai poti excela sa iei doar 10 in cazul tau...te uiti de unde ai impresia ca nu ai mai inregistrat progres.
Mai exact te apuci si te uiti in caiet de la prima nota sub 10 la ce ai gresit si ce nu ai stiut..si inveti acel lucru...la al doilea test cu nota sub 10 la fel ce nu ai stiut inveti..tot asa pana recuperezi si esti cu totul la zi si astfel vei lua 10. Sper ca vei incerca, totul e foarte simplu.

Răspuns utilizator avertizat
| vampyremisa a răspuns:

Intreaba-l ce note a avut el. Daca a avut foar 10 abia atunci poate comenta, fara suparare. Notele nu conteaza cat timp faci ce poti. Vorbeste cu el.

| MJo a răspuns:

Cu notele pe care le ai, te descurci foarte bine. Tu incerci sa-i multumesti pe altii, iar persoana ta nu mai conteaza.

| YoStriker a răspuns:

Vorbeste cu tatal tau asa incat sa te inteleaga ca nu esti atat de buna la matematica si demonstreaza-i ca esti buna la alt ceva si ca matematica nu te pasioneaza asa mult.

| baki31 a răspuns:

In ce clasa esti?

| Mary1905 a răspuns:

Am patit si eu acelasi lucru! Eu am vb cu parintii mei depre asta si au zis ca trebuie sa invat si apoi sa ma joc