| TheRealNero a întrebat:

Buna TPU,am si eu o intrebare la voi legata de universitate,eu anul acesta termin liceul la profil uman,am mers aici pentru ca nu imi place matematica, dar imi doresc sa urmez o cariera in domeniul IT si neinvatand matematica la nivelul celor de la mate-info imi dau seama ca sansele mele sunt mici pentru facultate, ce parere aveti? Ar trebui sa merg la IT sau sa urmez o facultate potrivit profilului meu(btw ce facultati recomandati pentru cei care termina profil uman?)

1 răspuns:
| Ariana131 a răspuns:

Pai nu e obligatoriu dacă ai terminat un liceu pe un profil uman sa te duci la o facultate care are legătură cu acesta. Dar da, cum ai spus si tu, e greu sa urmezi domeniul IT dacă ai fost la un profil uman, presupun ca ai fost la filo. Dar nu e imposibil, poți face pregătire sau dacă nu ești sigur/sigura și nu vrei sa cheltuiești banii, poți face teste de antrenament pentru m1 si m2(nu știu ce tip de matematica înveți pentru IT). Dacă vrei sa urmezi o facultate care are legătură cu profilul uman, te poți duce la Facultatea de Litere, Facultatea de Istorie, Facultatea de Jurnalism, Facultatea de Limbi străine. Totul depinde de ceea ce îți dorești, nu face o facultate doar pentru ca îți este frica de matematica, nimeni nu s-a născut învățat. Bafta la bacalaureat și mult succes în alegerea facultății! Alege ce îți spune inima happy