| MCRgurl a întrebat:

Buna,TPU.Am si eu o mica nelamurire legata de un transfer.Eu trec clasa a X-a,si am vrut sa ma transfer la un alt liceu anul acesta.S-a dus tata si a completat o cerere de inscriere,insa ar fi trebuit sa dau diferente la limba latina.Din cauza unor probleme, nu m-am putut duce la scoala, dar sunt aproape sigura ca s-au dat diferentele.Intrebarea mea acum este - daca nu am dat diferentele, este nevoie sa mai merg la liceul unde am vrut sa ma transfer, sa imi iau cererea de acolo? Trebuie sa ma reinscriu la liceul de unde provin? Ma voi duce maine la scoala sa intreb insa sunt cam ingrijorata.Practic daca nu am fost admisa la liceul acela, cererea e irelevanta, nu? Adica in afara de o adeverinta cu media nu am dus niciun dosar acolo.Luni in mod normal ar trebui sa incep scoala la liceul unde am fost pana acum, nu?

3 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

Eu cand am trecut de la un profil la altul, tot in clasa a10.a trebuia sa dau diferente la latina, muzica si desen. Ghici ce, am dat doar la desen. Si nu din cauza ca am lipsit. Nu au venit profesorii. Asa ca am dat in timpul anului scolar. Deci nu e mare branza, stai linistit. Ai trecut, insa de diferente nu scapi, dupa cum am zis le poti da si in timpul anului scolar.

| MCRgurl explică (pentru Nemessys):

Da dar eu incercasem in alt liceu.Nu doar alt profil.Si sa zicem ca iti aproba transferul si dai dif in timpul anului.Ce se intampla daca nu le iei? Ca eu stiu ca am avut un prieten care a incercat tot asa, din agricol sa mearga in pedagogic pe filo.Si a dat diferntele prin septembrie si nu le-a luat si nu a intrat unde voia.Si eu tot la peda am incercat.Si daca nici macar nu m-am prezentat...ce fac acum?

| Nemessys a răspuns (pentru MCRgurl):

Eu am dat numai ca sa am o nota trecuta la materia respectiva pentru clasa a9-a. De exemplu la latina. Nu mai stiu exact cu ce a fost dar sunt sigur ca am scris numai si numai tampenii si uite ca nu am nicio problema. De exemplu... mie la muzica si desen mi-a dat sa copiez dintr-o carte de a9-a si sa scriu pe o foaie ceva din cartea aia. atat. Si nu nu e ceva gen. trisare pentru ca au mai venit si alti profesori si nu ne-au zis nimic. happy Iar la latina e singura materie din care nu am scris din carte si e ok. Nu o sa revii la liceul respectiv. Diferentele le treci 100%. Tin minte ca, atunci cand am depus cererea de transfer, am venit sa dau diferentele, bineinteles si dupa mai era un fost coleg de clasa cu mine si el dadea diferente si ghici ce. ne uitam pe site-ul liceului amandoi si eu vad ca-s la X-E, el e la X-D. Deci. uite ca am fost transferati inainte sa dam diferentele. happy Cel putin asa a fost la mine.