| D0zzz a întrebat:

TPU! Am si eu o nelamurire. Mi se pare ca in ultima vreme invatam la scoala din sila, numai pentru a lua note. Atatea teste, atatea ascultari si proiecte, dar mai invata cineva pentru el?
Spre exemplu, de cand am inceput scoala, ne-au luat in forta si acum au inceput tonele de teste si proiecte la materii mai putin importante. Dar de ce nu ne lasa sa invatam pentru examene?
Nu stiu ce sa fac, in afara de engleza, care o invat pentru cultura mea generala, din proprie initiativa, la alte materii parca sunt obligata sa le invat.
Ce modalitati as putea folosi pentru a invata mai, nici nu gasesc cuvantul potrivit, cu placere, sa nu invat doar pentru teste sau mai stiu eu ce.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Oricarui copil ii place sa invete, fiindca ai astfel acces la o lume de informatii interesante. Cred ca exagerezi acum, poate esti obosita sau suparata de ceva. dar e absurd sa te plangi ca ai prea mult de invatat, e ca si cum te-ai plange ca ai suficienta mancare sau ca ti se fac toate voile. Invatatura este cel mai mare privilegiu din viata, nu trebuie sa uitam asta nici o secunda, suntem norocosi ca ne este la indemana.

| Himera a răspuns:

Te gandesti ca lucrurile respective iti vor folosi la un moment dat in viata.
Pe cine pacalesc?
Nu m-am omorat cu scoala, dar am incercat sa o fac un loc mai suportabil. S-a propus sa facem trupa de teatru, nu s-a implicat niciun profesor, sa facem club de lectura, nema, a vrut un prof sa faca o excursie de 2 zile(cu clasa noastra de fete) l-a refuzat directorul ca sa nu ne violeze pe acolo, am vrut si am vrut. si nimanui nu i-a pasat, profii sunt plictisiti.
Spor la toceala, draga! Scuze pentru aberatiile mele inutile, sunt nervoasa la ora asta, simt nevoia sa ma descarc.happy

| Tso a răspuns:

Niciodata sa nu inveti doar pentru un examen. E inutil si vei uita oricum imediat. Invata pentru cultura ta generala. In plus, din fiecare materie ai ceva de invatat care te va ajuta in viata. E adevarat ca unele lucruri sunt inutile ( ca de exemplu sa inveti numarul de locuitori pentru fiecare tara in parte, pentru ca se modifica mereu), dar altele sunt tot timpul folositoare. Nu stiu ce materii "mai putin importatnte" poti avea, pentru ca fiecare materie pe care o faci la scoala are rolul sau. Nu degeaba sunt incluse in programa.

| SweetSacrifice a răspuns:

Pai,nu exista modalitati sa inveti cu placere. Trebuie sa iti placa subiectul.Da' stiu,multe porcarii se predau acum, lucruri banale pe care le uiti repede.Ce iti mai trebuie sa stii inaltimea muntelui din satul vesel, de la poarta 7? Mai e si google, azi.Ar trebui sa se concetreze lumea pe materile pincipale :Matematica,Romana, Engleza/Germana/Franceza.Limbile straine chiar conteaza in viata, te ajuta mult.Matematica si Romana te ajuta sa iti faci creierul sa mearga, dar cel mai important pentru examene.Chestia importanta e sa iti placa ceva,cand inveti. Macar o lectie,sa fi interesata de ea,si sa inveti logic.(Desigur asta se poate face doar la materile logice :Chimia, Fizica, Matematica etc.)Trebuie sa te intereseze ceva happy