| Erin28 a întrebat:

Buna TPU!
Am tot citit pe net ca se cere, de catre parinti, prelungirea vacantei de iarna. Credeti ca o sa aiba rezultatul dorit? Eu cred ca nu. Pentru ca nu este nimic sigur, fiind doar propuneri pe care nimeni nu le ia in calcul. In fond, nu noi am cerut vacanta aceea de doua saptamani in octombrie. Dar cine asculta ce au de spus elevii, profesorii sau parintii? Eu as fi preferat 3 saptamani de vacanta de iarna(sau doua), in locul acelora de acum doua luni.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Se pare ca nu prea ai prins in ce perioada traim de ai impresia ca vacanta aia din octombrie a fost data asa sa fie data. Au fost niste motive medicale. Si ar fi bine sa recuperati acum cat mai repede si cat se poate merge la scoala ca in februarie vine potopul.

| Erin28 explică (pentru suntserios):

Am inteles tot din ce s-a petrecut. Insa au fost si motive economice: puteau introduce scoala online, dar trebuiau sa asigure salariu intreg profesorilor(in vacanta, au avut remuneratii mai mici) si somaj pentru parintii cu copii pana in 12 ani, pentru a-i asista la scoala online. La mine in scoala se faceau teste si majoritatea s-au vaccinat, atat elevi, cat si profesori. Acolo unde permitea situatia, scoala putea fi desfasurata fizic. Am inteles aceasta situatie, insa as fi mers pe premisa scolii online decat pe vacanta. Poate nu este chiar asa. Stiu ce se vorbeste in mass-media, aud stirile si vad postarile de pe net, numai ca, daca ar fi asa de rau, ar trebui sa introduca restrictii inca de acum. Sau de sarbatori trebuie sa se faca profit, nu? Sa isi cheltuie romanii banii. Sporitul sarbatorilor, si dupa, la ATI. Am inteles situatia, numai ca scoala online ar fi fost mai favorabila decat nimic. Si online, pentru mine, ar fi mai bine, tinand cont ca sunt la profil umanist si invat mai mult singura(profii sunt in urma cu lectiile, din 9 capitole, la istorue am facut doar doua si jumatate, presupunandu-se ca in martie avem simulare din 90 la suta din materie, nu cred ca ajungem sa terminam tot in acest ritm) as avea timp sa invat suplimentar, sa lucrez variante pentru bac si sa recuperez ce nu am facut la scoala. Stiu ca atunci au spus ca nu va fi scoala online doua saptamani, pentru ca nu toti au semnal si posibilitati, dar daca vor introduce scoala online din februarie, nu va fi acelasi lucru?

| Catrice a răspuns:

Părinți care au fost obligați sa meargă la școală și cor să-și țină odraslele acasă cat mai mult sa nu se stresezehee hee

| Erin28 explică (pentru Catrice):

Ce gluma. Dar stiu, asa este peste tot. Mi se pare odios ca parintii nu vad ca, in afara de pandemie, copiii trebuie sa vada un parcurs profesional si o viata implinita. Am auzit destule lucruri cat sa pricep ca multi vad numai ce vor si nu inteleg ca in afara acestui virus(pe care il folosesc ca mijloc de a se raporta la orice, ca pretext) exista si alte lucruri. Oricum, eu nu am mai mers la scoala de ieri, pentru ca profii ne-au spus sa nu mai venim, nici macar un elev din scoala mea nu a mai venit la ore. Pur si simplu profesorii ne-au spus "Sarbatori fericite" de luni, si am incheiat totul asa. Dupa vacanta, mai sunt doua saptamani, si stiu ca situatia se cere undeva in jurul zilelor de mari-miercuri din ultima saptamana din semestru, si nu cred ca se va mai face mare lucru atunci.

| Catrice a răspuns (pentru Erin28):

...of,of,nici școala nu mai e ce a fost. Noi mergeam pana vineri inclusiv, chiar dacă vinerea făceam doar o ora cu diriginta chiar dacă nu era ora cu ea în orar.

| Erin28 explică (pentru Catrice):

Asa era. Dar acum, numai scoala nu e. Sunt in clasa a 12 a si ma tem cumplit ca nu o sa am timp sa invat, pentru ca m-am bizuit pe ce se preda la scoala. Suntem in urma cu materia. Cam cu jumatate din ea la fiecare materie de bac. Tragic.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Erin28):

Sunt tot felul de profesori, unii din ei nu se ocupă de copii nici măcar față în față, nu își fac cu drag meseria, apoi online nu mai zic.Această PEROADĂ pentru elevi și studenți a fost catastrofală, guvernanții fiindcă duc lipsă de înțelepciune au distrus viitorul viitoarei generații.

| Erin28 explică (pentru JOHNtheADVISOR):

De acord.

Întrebări recente