| anonim_4396 a întrebat:

Pentru că am văzut multi oameni aici care se întrebau dacă începe școala pe 15 mai m-am gândit să expun niste motive pentru care cred că nu este posibil și să vă întreb ce părere aveți:
1 sistemul de notare trebuie schimbat pentru acest an: adică, dacă înainte se dădeau 5 note la materiile pentru care aveam minim trei ore, acum este imposibil să se facă acest lucru. Ar trebui o ordonanță care să schimbe regula.
2 timpul care trebuie recuperat este de aproximativ 2 luni, deci asta înseamnă că se va face școală și în iulie și, cel puțin, jumătate din august.
3 copiii nu vor suporta foarte bine căldura înăbușitoare de iulie stând în clase
4 părinții și elevii nu vor fi mulțumiți de faptul că nu mai pot să meargă la mare sau munte. Vor fi procese (așa cum s-a mai întâmplat când s-a hotărât scoaterea unei săptămâni din vacanța de iarnă).
5 hotelurile vor fi la pământ. Dacă nici în vară, nu vor fi turiști, multe vor falimenta, cauzând un efect de domino
6 va fi o mare problemă cu examenele pentru elevii din clasa a opta și a douăsprezecea (vor avea lacune cu materia).
7 Școala prelungită (mai-iunie-iulie-august(cel puțin jumătate din lună-septembrie-octombrie-noembrie-mai mult de jumătate din decembrie) îi va stresa foarte tare pe școlari.
Înțeleg că unele argumente sunt mai solide de cât altele.
Voi ce credeți?
PS: Dacă se repetă anul elevii din clasa 8 și 12, și nu numai, vor putea învăța mai bine materia pentru că și-o vor aminti de trei ori mai repede.

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. Acum vreo doua zile a avut ministrul o conferinta si a zis ceva de note parca, 2 sunt suficiente.

2.se va face an continuu si iunie si iulie si august. Sa fiti fericiti ca nu rama toata tara repetenta.

3. Sunt milioane de oameni care se duc la munca pe caldura, o sa reuseasca și copii 1 luna.

4. Cine spanac crezi ca se duce la mare anul asta. Turismul pe 2020 e mort total. Iar părinți au destula minte sa inteleaga ca anul scolar e mai important ca mersul la mare.

5. Oricum nu vor avea turiști anul asta indiferent de situația scoloara.

6. S a explicat si cu examenele. Nu se va da materia din sem 2.

7. Sa vezi tu ce stres ar fi sa repete toata tara anul școlar

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Dacă se vor da doar două note, de ce să se mai facă și în vară? Profesorii au timp să pună note în două luni.
Ar fi și mai absurd în contextul în care se vrea să se dea examenul cu materie din primul semestru. Un elev care a dat înainte examenul și care a luat 7, de exemplu, este dezavantajat față de altul care va lua tot șapte anul ăsta.
Dacă nu se dă toată materia la bac și capacitate, de ce ar trebui copiii din alte clase să mai vină și vara să învețe?
Oamenii s-ar duce în vacanță. Din moment ce ministrul a hotărât să se facă din nou cursurile, este un pericol minim de infectare și asta îi va încuraja. Mă întreb cum a fost în 2003.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mereu nota trebuie sa reflecte cunostintele acumulate.

In loc sa te gandesti la numarul de note mai bine te gandesti ca nu ai sa sari peste x capitole la y materii si nu ai sa mai intelegi nimic la anul.

Daca iau amandoi 7 inseamna ca de atat au invatat. Si... concurenta nu e intre cei de anul asta si cei de anul trecut. Ca asa pot spune si eu ca sunt dezavantajat ca pe vremea mea se dadeau 7-8 proble la BAC.

Ca sa invete, de aia trebuie sa vina.

Eu nu ma duc nicaieri in vacanta anul asta orice ar zice orice ministru. Poate doar cu cortul sau rulota

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Oricum, fac petiție. Eu nu vreau să fac în vară. Mai bine toată luna iunie și să începem de pe 1 septembrie. Nu-i problemă de război.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca faci petitie sau ca scrii pe TPU fix acelasi efect va fi... ca doar nu crezi ca se uita cineva pe petitie online nu?

Si e problema de razboi, ca altfel nu eram in stare de urgenta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

În plus se va rezolva și problema cu semestrele inegale care au fost anul ăsta.

| Zorn a răspuns:

"Dacă se repetă anul elevii din clasa 8 și 12, și nu numai, vor putea învăța mai bine materia pentru că și-o vor aminti de trei ori mai repede."

Tu crezi ca cei care nu dau doi bani pe BAC si admitere vor sta sa invete? Sa fim seriosi. Vor face orice, doar asta nu. Nu o sa se repete anul cu peste jumatate de an scolar deja parcurs. Pentru elevii care invata constant, ar fi o bataie de joc. Adica, efortul lor nu ar mai conta? Daca inveti constant ceea ce ti se da si stii sa iti organizezi timpul, nu mai ai nevoie de un an intreg ca sa te pregatesti. In clasa a XII-a te apuca o scarba de tot si vrei sa dai BAC-ul cat mai repede ca sa te scapi, ori daca mai ai înca un an de stat pe tușă, cred ca numai "ambitionare" si "dorinta de a invata mai mult" nu se numeste. In conditiile in care, multi colegi de ai mei si persoane pe care le cunosc au spus ca daca se intampla asta ori nu mai vin la liceu, ori pleaca la munca, ori nu mai dau BAC-ul, ori fac petitii si alte tampenii etc. etc. Pe nicicare, nici macar pe cei mai buni elevi nu i-am auzit zicand "Vai ce bine, pierd un an in care as putea face altceva reluand clasa a XII-a, dar macar am timp sa învăț pentru BAC." Repet, pentru cei interesati si care invata constant asta ar fi cel mai rau. O spun din proprie experienta, dar si din ce au spus alte persoane pe care le-am intrebat.

| Cduncfujndf a răspuns:

Din câte am înțeles e o posibilitate ca cei de a 8 a și a 12 a să dea examenul/bacul, doar din materia de pe primul semestru.

| Naavin a răspuns:

Stii cum se va recupera? Exact ca pe vremea comunismului: ai ratat 100 de zile(de ex), apoi 100 de zile sa recuperezi! Pe cine crezi ca intereseaza ca sufera elevii sau ca nu le convine!
Cel mai bine ar fi sa se recupereze in regim rapid, de exenplu sa fie cursuri de 30 de minute in loc de 50 si sa se recupereze 2 zile intr-una singura. Asa am termina prin 1 iulie, daca scoala incepe pe 15 mai. Daca nu, undeva prin 24 iulie, vor muri saracii elevi de caldura! Dar, sa speram ca totul va fi bine...

| suntserios a răspuns (pentru Naavin):

Care tot e faza cu muritul de caldura? Ce numai la scoala e caldura sau ce?

| Naavin a răspuns (pentru suntserios):

Nu, dar gandeste-te ca unii elevi poarta uniforme. In plus, intr-o sala de clasa trebuie sa fie intre 18-20 de grade. Cum vor invata elevii cu 30 de grade in clase? Scoli cu aer conditionat inca nu am vazut in statul roman

| suntserios a răspuns (pentru Naavin):

Un pic de transpiratie nu se compara cu un an de educatie pierdut

| Naavin a răspuns (pentru suntserios):

An din care vei folosi 10% in viata. Dar da, ai dreptate anul scolar trebuie terminat, dar astfel incat sa nu se puna presiune pe elevi.

| YoULoVeAnGeL a răspuns:

Foarte bune argumente! Ramane de vazut ce ne spun domnii. Pana acum au fost varza in toate sistemele si inca sunt. Sistemul sanitar e la pamant, cel scolar, la fel. Habar nu au pe ce lume sunt. I-a lovit covid-ul si acum cauta solutii pe care nu le-au avut niciodata! Sa vedem ce iese laughing