| Alxxzzxx a întrebat:

Bună!
Îmi place matematica, informatica, româna, geografia, biologia, (desenul, sportul ca oricarui copil )
Ce profil pentru liceu mi-aţi sugera?
Nu îmi place fizica, chimia, istoria

17 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Salut!
Iti sugerez profilul Real. Ambele specializari (St. Naturii si Mate-Info) sunt asemanatoare in clasele 9-10, diferente nu sunt, dar unele scoli mai baga optionale specifice specializarii.
In clasele 11-12:
Cei de la mate-info fac doar 1 ora de chimie si 1 de biologie pe saptamana. Cresc orele de informatica, dispar artele si TIC-ul. Se baga ore optionale specifice specializarii (mate, info, fizica*).
Cei de la stiintele naturii fac 2 ore de chimie si 2 de biologie pe saptamana. Scad orele de matematica, dispar informatica si artele. Se baga ore optionale specifice specializarii (bio, chimie, fizica, unii pun si mate pentru pregatire de BAC).

In rest e la fel. 3 ore de romana, 1 de geografie, istorie.

| anamariarot a răspuns:

Din ceea ce spui, te potrivesti unui profil real. In principiu, orele de matematica si info corespund in primii doi ani de liceu la mate-info si la stiinte. Acum incerc sa-ti fac o comparatie intre cele doua profile:
-matematica: din clasa a 11-a, la mate-info faci cate 5 ore pe saptamana, la stiinte faci 4
-informatica: in primii doi ani ai cate o ora pe saptamana la ambele profile. Din clasa a 11-a la mate-info o sa ai cate 3, la stiinte nu mai faci
-romana: la ambele profile cate 4 ore pe saptamana
-geografie si istorie: cate 1 ora pe saptamana in fiecare an
-biologia: cate 2 ore in primii 2 ani la fiecare profil, in ultimii 2 ani cate 2 la mate-info si 3 la stiinte(la fel si la fizica si chimie)
-desen: din clasa a 11-a nu mai faci desen si nici muzica la profilul real
-sport: cate 2 ore pe saptamana
E posibil sa iti placa TIC-ul, pentru ca de cele mai multe ori se confunda cu informatica. Informatica e mult mai dificila, e limbaj de programare si ai nevoie de cunostinte si de fizica, si de matematica, iar la TIC lucrezi in programe precum word, excel, access, powerpoint, paint. Daca ai facut in gimnaziu "informatica", e vorba de TIC de fapt.
Inca o chestie: chimia de clasa a 9-a e in stransa legatura cu cea de generala, dar profesorul o sa reia notiunile cele mai importante si nu e atat de greu daca ai o baza. Chimia de a clasa a 10-a si a 11-a e diferita total si sunt mari sanse sa iti placa

| anamariarot a răspuns (pentru anamariarot):

Chimia de clasa a 9-a e strans legata DE***, scuze de greseala

| Alxxzzxx explică (pentru anamariarot):

Deci aş opta pentru un profil de mate-info dar îmi este frică de chimie şi fizică.

| anamariarot a răspuns (pentru Alxxzzxx):

Iti faci prea multe griji, crede-ma. Eu n-am fost as nici la chimie, nici la fizica, dar am fost atenta la ore si am reusit sa scot niste note decente. Intr-adevar, e mai greuta materia decat in generala, dar n-o sa te puna niciun profesor sa descoperi tainele universului. Au pretentii, dar nu colosale

| Alxxzzxx explică (pentru anamariarot):

In prezent am note acceptabile la chimie /fizică pentru că noi am facut multă teorie, spre deosebire de exerciţii, pe care nu mă încumāt nici să le citesc, dar să le mai şi rezolv
EXERCIŢIILE la fizică şi chimie mă omoară...
Şi ştiu că o să-mi spui că trebuie sā fac mai multe exerciţii, să învăţ şi alte chestii şi cădar pur şi simplu nu le înţeleg de nicio culoare...

| anamariarot a răspuns (pentru Alxxzzxx):

La liceu o sa se schimbe chestia asta, o sa fie mai putina teorie si mai multe exercitii. O sa vi le explice profesorii, nu te teme

| Alxxzzxx explică (pentru Alxxzzxx):

Alte chestii, dar*** pur şi simplu
Scuze!

| Alxxzzxx explică (pentru anamariarot):

Chestia e ca am auzit de la multe persoane ca e un profil tare greu, iar eu ştiind că la capitolul "exercitii" sunt praf m-a cam băgat în eroare şi nedumerire...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alxxzzxx):

Nu-i chiar asa, multe persoane care sunt lenese pe de-a dreptul, iti vor spune sa nu te duci colo ca nu stiu ce, sa nu faci aia, numai ca sa te traga in jos. Sincer nimeni nu iti vrea binele, raul, ti-l vor toti laughing)
Iti dau sfaturi si raspunsuri pentru ca nu te cunosc, si sper eu sa-ti fie bine pe viitor, sa te vad un informatician, care dupa o ora sa termine programul si sa stea precum un sef laughing.

| Alxxzzxx explică (pentru anonim_4396):

Mulţumesc pentru încurajare!
Cu toate că nu te cunosc ( sau poate da, dar nu ştiu cum arăiţi )
ştiu că îmi răspunzi la toate întrebările idioate pentru a mă ajuta, de fapt pentru asta s-a inventat TPU.
Când sunt nedumerită ( în cazul acestui subiect ) am să îmi aduc aminte de toate sfaturile bune primite aici de către straini ca tine

| Alxxzzxx explică (pentru Alxxzzxx):

Străinii**

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alxxzzxx):

Daca tu consideri ca ai intrebari idioate rolling on the floor, este problema ta, eu raspund indiferent de situatie, ca imi place sa ajut/sa dau sfaturi/ fie ele unele proaste uneori, dar nah fiecare are si zile mai bune si mai proaste.
Sa ai bafta in continuare, si apuca-te de invatat, eu trag la facultate cu dintii laughing, si, crede-ma am invatat ca sa ajung unde sunt, cu toate ca prin generala o leneveam la propriu!

| Alxxzzxx explică (pentru anonim_4396):

Ok

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca pui problema asa, cu matematica si informatica ca iti place, ce note ai?
Ti-a aratat vreodata vreun prieten de-al tau de info sau de este deja la facultate ceva din programare? Programare orientata pe obiecte sau ceva de genul. C Sharp, c++? Te pot indruma pe mate info, si apoi sa faci pe viitor o facultate de informatica nu matematica informatica, sau ceva legat de inginerie in asa ceva, doar daca chiar iti place cu adevarat, ai note bune la scoala, te pregatesti suplimentar pentru asa ceva, ca altfel, degeaba imi place mie sa conduc, daca nu am permis laughing)...

| Alxxzzxx explică (pentru anonim_4396):

Da, am note mari...
Iar în legatură cu acei prieteni care sunt la mate info...
Nu, nu i-am întrebat

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alxxzzxx):

Sfatul meu, ca am fost ca si tine este urmatorul: incearca sa vorbesti cu parintii tai, ei ce si-ar dori sa faci pe viitor, oricum depinde in mare parte ce vrei tu sa faci, ce iti place, dar ei te ajuta in caz ca mai au cunostinte, mai intreaba diversi colegi de serviciu sau etc. In general cum a spus si Ana, oamenii confunda TIC= Tehnologia Informatiei si Comunicarii, cu Informatica pura.
Acum tu ai de ales practic, ai incercat vreodata sa faci un program in generala in c++, in Code blocks sau ceva de genul? Pentru ca si mie imi placea informatica, dar atat cea pura cat si tic-ul. Aia este marea diferenta. Eu am dat la inginerie telecomunicatii, pentru ca imi placeau chestiile de configurare nu neaparat informatica pura, sa programez zilnic, sa fac la facultate niste lucruri, care la inceput ti se par foarte stupide, dar pe viitor, daca vei lucra pe domeniul acesta, intr-un subdomeniu predat in facultate, vei intelege altfel lucrurile. Fiecare materie intr-un sub-domeniu al informaticii se leaga sau al matematicii. Cu toate ca multi dintre cei