| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.Am un concurs la biologie si profa mi-a zis sa fac un referat in powerpoint despre roll tactilelor dermice.Nu vreau sa-l faceti voi dar imi puteti da un site cu informatii? Caut de 2 ore incontinuu.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Proiectul tau se refera la functia de organ de simt a pielii (este una din funcriile de comunicare a pielii cu mediul inconjurator--- functia este indeplinita de receptorii: de durere, de presiune, termoreceptorii, receptorii la intindere, receptorii tactili

In referat trebuie sa tratezi despre receptorii implicati in perceperea sensibilitatii tactile ( receptorii pielii, in acest caz, se numesc mecanoreceptori!). Stimularea acestor mecanoreceptori este facuta de orice factor mecanic care deformeaza pielea fie prin atingere, fie prin vibratie, fie prin presiune.

In functie de nivelul cunostintelor dobandite la scoala, selecteaza informatia de aici ( incepand de la receptorii cutanati pentru sensibilitatea tactila ) : http://www.fiziologie.ro/curs04/2SN-AC.pdf sau de aici ( acelasi lucru! ) : http://www.fiziologie.ro/curs08/ACut09.pdf

| βėan a răspuns (pentru alessia5158):

Scuze acum am vazut.Am omis un lucru.Rolul tactilelor dermice in medicina judiciara.Adica in criminalistica.N-am gasit niciun site sa zica ceva mai amanuntit de amprente.