| Iceicebby66 a întrebat:

Bună TPU!
Anul acesta(practic, în 2019) o să dau Evaluarea Națională și deja mă impacientez puțin. Dar, întrebarea mea este, sunt necesare meditațiile? Sunt o elevă de 10 și pot spune că mă descurc destul de bine la matematică și română, lucrez zilnic, dar nu fac meditații și 80% din colegii mei fac, inclusiv și cei buni la aceste materii.
O altă întrebare, știți ceva sfaturi bune pentru a nu mă panica în sala de examen? Mă panichez foarte ușor și îmi e frică să nu o dau în bară din cauza aceasta.

Răspuns Câştigător
| Yurisa a răspuns:

Eu zic sa te autoevaluezi, poti sa ai cati de 10 vrea sufletelul tau, dar asta nu inseamna ca si esti de 10. De ce zic asta? Pentru ca profesorii la generala mereu pun note mai mari decat merita elevii. Eu zic sa faci cateva variante la romana, la matematica si dupa sa te evaluezi dupa barem, rezolvari. Daca rezultatele nu sunt cele pe care le doresti inseamna ca ar trebui sa te apuci de pregatire,

| Iceicebby66 explică (pentru Yurisa):

Mulțumesc pentru răspuns, aceeiași întrebare mi-o pun și eu, de asa mă îndoiesc foarte tare de ce voi face. După ce intrăm în materie mai mult, o să fac variante întregi de examen, deocamdată mă descurc bine, dar acum cine știe. Mulțumesc din nou!

5 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

"Sunt o elevă de 10" - depinde de scoala. Un elev de 10 intr-o scoala mai slabuta poate fi echivalent cu un elev de 6 in alta scoala mai buna. In cazul acesta niste meditatii nu ar strica.

Cel mai mare stres este inainte de a vedea hartia cu subiectele. Dupa, situatia devine mult mai ok.

| Iceicebby66 explică (pentru PainTech):

Adevărat, asta mi-au spus și prietenii. Recent m-am mutat la altă școală și situația nu s-a schimbat, dar și profesorii sunt înțelegători, dar nu mă voi pune pe tușă doar pentru că am 10 și voi munci. Mulțumesc de răspuns!

| teo530 a răspuns:

Uşor, fără stres. Cum a zis şi yurisa autoevaluază-te. Meditaţiile sunt pentru cei leneşi şi bani de împărţit. Dacă te descurci să rezolvi singură şi eşti sârguincioasă poţi învăţa singură. Meditaţii ai mai putea face înafară de ce am zis deja în cazul dacă profesul nu explică bine la clasă dar nu-i cazul tău deoarece ai zis că nu faci încă meditaţii şi ai note de 10 deci înţelegi bine din clasă.

| Iceicebby66 explică (pentru teo530):

Ai dreptate, înțeleg foarte bine din clasă și avem profesori buni. O să încerc să fac cât mai multe variante de examen. Mulțumesc!