| Miri983 a întrebat:

Anul acesta trec in clasa a 8a si sunt foarte speriata de acea evaluare nationala. La romana sunt sigura ca ma voi descurca insa la matematica sunt praf praf ..Credeti ca as putea sa recuperez in acest an pana la examen materia ca sa iau macar un 8, 5...9? Vreau sa intru la un liceu bun.E pe aici cineva care nu se descurca mai deloc la mate si a reusit sa ia recuperand intr-un an o nota buna? Tin sa preciez ca o sa invat cat este necesar ca sa pot lua nota mare.Multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

Bună Miri,
Eu zic ca vei putea lua nota mare.
Ia toate subiectele din ultimii 5-6 ani și începe cu partea cea mai ușoară, în care înveti formule și moduri de calcul la algebra în principal.
Apoi începi la subiect 10, 11 și de geometrie. La geometrie trebuie sa iei de la zero. Fă-ți cartonase cu definiții, desen, demonstrație, formule pentru fiecare figura în parte plus pentru fiecare exercițiu ar trebui sa faci 10-15 probleme minim. Nu contează cât este de ușor sau greu.
E vorba de înțelegere și cat vei reuși sa înțelegi problemele.

La matematica e important, în special la partea a doua, sa scrii formulele corecte și desenele plus structura de calcul. Sunt detalii care aduc puncte la examene.

| anonimg a răspuns:

Fără fundă!
Trebuie să faci meditații în așa fel încât să stăpânești matematica. Și chiar dacă la examen vor pica alte probleme, tu vei ști să le faci pentru că vei stăpâni matematica.

| St4rF4S7 a răspuns:

Am avut 3.40 in prima simulare, 6.80 in primavara..adica doar vreo 3 luni diferenta si in examen am luat 6.50 pentru ca nu a fost nimic din ce am facut eu la meditatii. Te sfatuiesc sa iei meditatii la un profesor foarte bun, sa inveti formulele si proprietatile foarte bine and you are good to go, funda?^^