| Miri983 a întrebat:

Buna TPU.Anul acesta trec a 8 a și problema mea cea mare este ca nu știu mai nimic la matematica și am acea evaluare naționala la care vreau sa iau nota mare, așa ca as avea nevoie de o metoda prin care sa recuperez materia de a 5-6-7 a, dar in așa fel in cât sa nu rămân in urma cu materia de a 8A.Precizez ca am o prefesoara la care fac meditații și ca sunt dispusă sa lucrez mult pentru un rezultat bun. Știți voi vreo metoda? Sunt foarte stresată in legătura cu acest aspect.Multumesc anticipat ????

5 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Daca ai profesoara de meditatii atunci e foarte bine
insa SINGURA solutie e sa inveti o sectiune ("o sectiune" inseamna trigonometrie de exemplu), apoi sa iei culegeri la rand din respectiva sectiune si sa le rezolvi de la cap la coada, iar ce nu reusesti sa te duci cu ele la meditatie

asta e singurul mod in care se invata ma matematica: se rezolva probleme in draci!

| AC4S4 a răspuns:

Cred că profesoara știe foarte bine ce trebuie să aprofundezi. Fă serios temele pe care ți le dă și va fi bine.
Nu e îndeajuns doar să ai meditator, trebuie să și lucrezi acasă. Știu pe mulți oameni care luau meditații, dar acasă nu își făceau temele pentru meditații, sau le cereau unor colegi să le facă ei, dădeau bani aiurea, ei nereușind să crească în cunoaștere.

| Cduncfujndf a răspuns:

Ar trebui odată pe săptămână să faci un test de Evaluare Națională. De exemplu săptămâna asta fă testul de anul ăsta, săptămâna viitoare testul din 2018 și tot așa...
Nu te stresa prea tare, nu e mare lucru. Trebuie doar să repeți puțin la română și matematică, fă niște modele de teste și totul va fi bine.

| Anonima32145 a răspuns:

Singurul sfat pe care ti-l pot da e sa iti cumperi o culegere-doua de teste EN la matematica si sa faci zilnic cel putin un test. Ce nu stii intrebi la meditatii. Sper ca te-am ajutat

| giyongchyz a răspuns:

Cumpără sau ia de la cineva niște culegeri și fă cât mai multe exerciții, dacă nu știi ceva și nu ai pe cine să întrebi în acel moment, folosește-te de internet. Există multe site-uri, video-uri unde îți sunt explicate probleme, sau unde găsești probleme de rezolvat, asta dacă nu îți permiți să cumperi culegeri/nu ai de unde să le iei. Trebuie să rezolvi cât mai mult, așa se învață matematica. Multă baftă!