| AleaIactaEst a întrebat:

TPU! Anul acesta trec in clasa. a IX-a, la profilul Stiinte ale Naturii. As vrea si eu, daca se poate, un loc unde sa pot vedea materia de la matematica/fizica/chimie ce ni se va preda, pentru a ma acomoda putin cu ele.
Daca nu, macar va rog sa-mi spuneti cam ce se face.

Răspuns Câştigător
| Kerli a răspuns:

Fizica - optica(cam tot semestrul I),miscare si repaus, mecanica newtoniana

chimie - invelis electronic, electronegativitate, legaturi chimice,combinatii complexe, starea gazoasa, solutii, echilibrul chimic, acizi si baze,redox

matematica - algebra - numere reale, inegalitati,modul, elemente de logica matematica, inductie matematica, progresii, siruri, functii, sisteme
geometrie - vectori, functii, trigonometrie
la matematica o sa va arate tot felul de formule si o sa va demonstreze la nivel de cls a9a teoremele de la geometrie.

cam asta e materia in mare.nu are rost sa te uiti peste ea, s-ar putea sa te sperii laughing