| GeorgeAlin13 a întrebat:

Bună TPU, aș dori să mă ajutați cu un sfat, eu sunt la filologie (clasa XI) aș vrea să merg la IT (la faculta), da stiu, filo, m-am dus aici pentru că nu-mi plăcea matematica, dar informatica îmi place, plus ca mai am un examen de dat si am si ECDL-ul, as vrea sa va intreb daca se poate de la filo, si sa ma informati ce ar trebui sau care ar fi pasii pentru a mă integra bine in acest domeniu, ma refer la ce sa invat, pe ce sa ma axez mai mult, iar dacă nu se merită, ce meserii să aleg pentru a-mi aduce un trai destul de bun?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ecdl nu are nicio legătură cu facultate de informatica sau cu informatica în general. Una din cerințe la facultățile de profil e matematica. Matematica de nivel M1 care se pornește de la nivelul din liceu și nu de la zero. Dacă tu crezi ca poți recupera toată matematica din liceu ca să faci fata la o facultate de profil nu te oprește nimeni sa dai acolo. Plus, trebuie sa vezi și cu ce se mănâncă programarea inainte

| GeorgeAlin13 explică (pentru suntserios):

Mersi totuşi, probabil o să merg în zona uman (daca tot mi-am ales acest profil). Dar faza e ca sunt foarte indecis unde sa merg...peace laughing

4 răspunsuri:
| zislionelmessi a răspuns:

Da frate, eu sunt la mate-info, si sincer informatica e legata de matematica..Si nu poti merge la o facultate de IT daca nu ai bacul la informatica.Te poti muta la mate-info si sa o iei de la capat, e ultimul tren

| suntserios a răspuns (pentru zislionelmessi):

Nu cred ca te condiționează nicio facultate de materiile date la bac.

| GeorgeAlin13 explică (pentru zislionelmessi):

Mersi mult, cred că voi merge totuși în zona mea (uman), daca n-am mers de la început, asta e laughing)