| Anneffie a întrebat:

Bună, TPU! Aș dori și eu păreri despre facultatea de medicină din Brașov, din moment ce nu prea am găsit. Mă gândeam, într-adevăr, și la un centru universitar mai mare, spre exemplu Cluj Napoca, dar Brașovul este mult mai facil, mai aproape de mine, nu îmi place "zumzăiala" Clujului sau a Bucureștiului. Mai am mult până la admitere, dar aș vrea să știu în mare pe ce să mă axez. Mi-e teamă că nu voi fi recunoscută în țară cu facultatea din Brașov pentru că cele din București/Cluj sunt universitățile "tari", și evident, lumea de acolo este mai văzută. În același timp, alte persoane mi-au spus că medicina e medicină și oriunde o poți învăța dacă vrei.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intr-adevar, ai dreptate! Un centru universitar foarte mare cu renume bun si vechime, are si profesori foarte buni si da bine la selectia si interviurile de angajare, dupa ce termini facultatea.

Stiu ce spui si te inteleg, iar daca ai posibilitati sa pleci la Cluj sau Bucuresti, te sustin moral, pentru ca merita sacrificiul sa inveti de la cei mai buni profesori din tara.
Medicina nu este o facultate usoara, dimpotriva, se invatat pe rupte timp de 10 ani de zile si sacrificul este imens, dar cu daruire si pasiune, sunt convinsa ca o poti face.

| WhiteLife a răspuns:

In timpul facultatii vei face practica, vei avea cursuri in spital, profesorii de acolo sunt medici. Deci la angajare deja ii vei cunoaste. Nu te va refuza nimeni pe motivul ca diploma ta e de la Brasov si nu Cluj. Pe de alta parte, nu este de ajuns sa faci facultatea, ci va trebui sa dai examenul de rezidentiat. De obicei cele mai mari note sunt luate de studentii din centrele universitare mai mari si mai importante. Adica daca vrei sa faci facultatea la Brasov si rezi la Cluj va trebui sa depui un efort mai mare decat colegii care fac rezi la Brasov. In timpul rezidentiatului vei fi angajata si vei petrece mai tot timpul in spital. Deci vei cunoaste mediul de munca inainte sa te angajezi (dupa terminarea scolii). Gandeste-te ca sunt multi in situatia ta, si si spitalele din Brasov si imprejurimi au nevoie de medici. Sigur vei reusi sa te angajezi.

| Eireann a răspuns:

Daca nu vrei in orase mari cum sunt Clujul sau Bucurestiul nu uita ca Targu Mures are o facultate de medicina cu traditie si foarte apreciata.

| Eireann a răspuns:

Eu am facut la Cluj si poti sa spun ca sunt multe avantaje atat ca profesori, spitale, organizatii studentesti si cercetare, profesori universitari de top din intreaga lume vin sa sustina seminarii, sunt burse de studii in strainatate, conventii. In al2 lea rand ai si avantajele unui centru universitar care ofera multe facilitati pentru studenti pe care Brasovul nu le are. Trebuie sa alegi ce e mai bine pentru tine dar vreau sa ai o imagine de ansamblu.

Răspuns utilizator avertizat
| Anneffie explică (pentru Eireann):

Mi-e frică puțin de admitere, cred că de aceea și oscilez. Gradul de dificultate diferă de la facultate la facultate. Ce facilități nu oferă Brașovul?
Sunt clasa a 10-a, dar cu toate acestea mă gândesc serios încă de pe acum unde să dau, pe ce să mă axez... Mai ales că profesoara mea de chimie a spus că nu am timp să învaț pentru admitere dacă mă apuc din a 11-a (pentru că a 11-a vine și cu stresul bac-ului concomitent, de a 12-a nici nu mai spun) și că ar trebui să încep încă din vara aceasta, ceea ce am să și fac. Am să încep să-mi pun la punct materia, teoria și apoi încerc să fac exercițiile cele mai ușoare până la cele mai complexe.
Cum a fost admiterea? Prima dată, când te-ai uitat peste admiteri, exerciții din culegerea universității, te-au demoralizat ușor? Pe mine puțin da laughing Cele din București mă înspăimântă puțin, dar cele din Brașov, chiar și Iași, par decente. Brașovul ar fi mai facil pentru mine pentru că sunt mai aproape de casă și mi-e să nu mă simt "a nimănui" în orașele mari. Cu toate acestea, orgoliul mă împinge să muncesc tare pentru centre universitare mari, să nu îmi fur "norocul". Și, îți dai seama, cum elevii mai mediocrii din clasa mea au orgoliul acesta "să dea la Cluj/București", mă împinge și mai mult și mă motivează și mai tare să încerc și eu mai mult și să nu fug de greutăți.

| Eireann a răspuns (pentru Anneffie):

Storytime. Eu am fost la filologie engleza on liceu, m-am hotarat sa fac medicina in clasa a 11s si cand le-am spus parintilor s-au uitat la mine de parca as fi zis ca vreau sa ma fac astronaut. Dar am avut noroc ca au fost dispusi sa dea banii pe meditatii la chimie si biologie si am tras tare de tot, am dat la Targu Mures ( fiindca de acolo sunt si au insistat parintii) si Cluj si am intrat la amandoua dar am ales Clujul pentru viata de student. Eu sunt chiar opusul, Cluj parea prea aproape de casa, eram setata pe Timisoara dar nu a fost sa fie. Ai timp destul sa inveti daca chiar vrei, cu tot cu Bac-ul ( am luat 9, 40 pe vremea cand Bac-ul era cu 6 probe).

Răspuns utilizator avertizat