| RoSeGeOrGiAnA a întrebat:

as vrea sa stiu cum se calculeaza media.Primul raspuns primeste funda.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
3 răspunsuri:
| Spitfire a răspuns:

In cazul in care vorbim de media scolara avem asa:
-Medie fara teza= tote notele adunate, imparite la numarul de note.
De ex: 10, 9, 8=> (10+9+8):3
-Media cu teza=media notelor ori 3 + nota in teza, totul imparit la 4.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Media notelor?winking
1.(la materiile fara teza)Aduni notele si imparti la cate ai adunat.
2.(la materiile cu teza) Media notelor (care o gasesti facan pasii de mai sus) ori 3 plus nota tezei totul supra 4. DecisadMedia notelor*3+teza)/4

| Ema46 a răspuns:

Bunahappy Depinde ce medie. La o materie la care nu dai teza se aduna toate notele si se imparte la numarlu lor. Spre exemplu daca ai un 9, un 8 si un 10, media se calculeaza asa m=(9+8+10):3=27:3=9
Daca trebuie sa calculezi media la o materie la care dai teza calculezi intai media notelor(ca in cazul de mai sus) o inmultesti cu 3, aduni cu teza, iar totul il imparti la 4. Exemplu: media notelor este 9=> Media=(9*3+nota de la teza):4.
Sper ca te-am ajutat. Pa pawave