| Tynutssa a întrebat:

As vrea sa stiu cum se calculeaza media generala.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sa zicem ca ai 6 note 7+4+9+3+4+1= 28:6= 4,6

| diidii a răspuns:

Toate mediile adunate, impartite la cate sunthee hee
funda?batting eyelashes

| IulyaN_2743 a răspuns:

1.iei toate mediile de pe semestru unu le calculezi si le imparti la cat e sunt si vezi rezultatu
2. faci la fel cu medile de pe semestrul 2 si iti ies 2 medi prima de pe semestrul 1 si a doua de pe semestrul 2 si le imparti la 2 medile acelea

P.s=se include si media la purtarebig grin

Funda te rogbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te referi la media generala pe an la gimnaziu si cred ca si la liceu, se face asa:
De ex la romana ai avut pe sem I media 7 si pe sem II 10 media pe an la romana este media aritmetica a celor doua medii adica 7+10=17, 17/2= 8.50 care nu se rotunjeste. Asa se face la toate materiile. Apoi rezultatele se aduna si se impart la numarul total de materii plus nota la purtare, care si ea este media aritmetica a notelor de la purtare de pe sem I si sem II,dar dupa aceea se aduna de pe sem I si II toate mediile generale si se aduna dupa aceea rezultatul se imparte la cate materii ai,inclusiv purtarea se pune, se vor lua in considerare primele doua zecimale, dau un ex (9. 59765)ar fi 9.59 aceasta este media anuala.
Sper ca te-am ajutat sa intelegi. Bafta!