| Alike a întrebat:

As vrea si eu sa invat o limba straina ma gandeam la germana, numai ca nu este o limba atat de usoara. Daca cumva stiti germana imi puteti spune daca este chiar asa de complicata si greu de invatat. Ca am auzit de la niste persoane ca nu a putut deloc inavata germana.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti recomand sa nu te lasi. Merita cu orice pret! Crede-ma ca si mie mi s-ar parea infernala daca n-as fi facut-o in scoala din clasa a III-a, dar e probabil cea mai cautata limba europeana! Engleza e deja un MUST HAVE.

Nu te speria. Ia-o usor. Seamana mult cu engleza, de fapt engleza se trage din germana in cea mai mare parte. Incearca niste carti de la librarie pentru incepatori si niste filme nemtesti.

Germana are intr-adevar o gramatica foarte grea, pe care o pricepi mult mai usor daca stapanesti gramatica limbii romane mai intai.

Viel Glück!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si inca ceva...scrie pe YouTube: «limba germana» sau «limba germana pentru incepatori»
Poate o sa-ti placa rezultatele.

| MissGrumphy a răspuns:

Draga Alike,

consider ca limba germana este mai grea decat franceza si engleza la un loc, asa ca iti spun: felicitari ca vrei sa inveti limba germana. Da nu oricine poate invata o limba straina, tine de afinitate fata de provocare de nou si greu in viata, poate. si motivatia conteaza, desigur!
Personal, recomand sa incepi cu alfabetul, formule de salut :

http://www.invatagermana.info/limba-germana-alfabetul.html

acest site e special pentru cei care doresc sa invete limba germana de la 0 pentru a ajunge la nivelul A1 si / sau A2

sau

exercitii de vocabular in limba germana asociate cu imagini, prountie si rezolvare de exercitii aici :

http://www.grumphy.com/Test-Limba-Germana-rge1.html

toata admiratia mea ca vrei sa inveti limba germana, este un atu!

| Bclaudiu16 a răspuns:

Buna Alike, invat si eu limba germana de putin timp dar mi-e greu caci n-am cu cine socializa, si fara a o vorbii limba germana nu se poate invata, voiam sa te intreb daca esti de acord sa deveni buni prieteni si sa invatam reciproc limba germana? O seara linistita-ti doresc!

| Alike explică (pentru Bclaudiu16):

Da, sunt de acord sa invatam impreuna