| BBAlyss a întrebat:

Buna TPU
Care credeti ca sunt cele mai grave consecinte ale divortului?

Răspuns Câştigător
| GheorghiuIoana a răspuns:

Eu cred ca cele mai grave consecinte ale divortului ar fi in primul rand asupra copiilor(daca exista) acestia vor fi afectati foarte tare emotional, chiar aceasta chestie poate duce la imbolnavirea psihica a acestora(depinde de cat de tare sunt atasati de parinti).
In al doilea rand ar fi cuplul de soti in sine. ( Acest lucru depinde de firea fiecarui om ). Daca cei doi sunt niste persoane sensibile, atunci nu exista cum sa nu ii afecteze aceasta despartire, plus ca indiferent de mai exista iubire sau nu, se instaleaza sentimentul de obisnuita cu persoana respectiva, si oricine ar trece greu peste acest lucru. O viata avem, nu trebuie sa ne batem joc de ea. Iubirea este un dar, nu trebuie sa o calcam in picioare.
Sper ca ti-am fost de ajutor!

8 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

In cazul in care exista unu sau mai multi copii consecinta cea mai grava e distrugerea definitiva si ireversibila a vietii lor. Daca nu aveti copii atunci sunt doar probleme financiare.
Oricum, cand un cuplu merge in fata altarului isi jura sa fie impreuna la bine si la rau pana ce moartea ii va desparti. Ori cei care divorteaza se impiedica de primele gropi care apar ceea ce-i face niste oameni de toata jena (dar poate e doar opinia mea)

| Maioru a răspuns:

In afara de faptul ca unul dintre soti regreta mai mult decat celalalt, cel mai mult sufera copii daca sunt la mijloc.Un copil simte lipsa unui parinte, dragostea si afectiunea lui si asta poate sa-l marcheze toata viata.De multe ori in familiile dezbinate au loc tragedii, evenimente nedorite care pot duce un copil la savarsirea de fapte ilegale si la ratarea viitorului acestuia

| pufuletziii a răspuns:

Daca e vorba si de copii, atunci mai mult sufera ei, si odata ce ei sufera si parintii sufera. Inafara de asta depinde de motivele pentru care au divortat oamenii respectivi, de sentimentele, de personalitatea lor. Sunt si care trec peste si reusesc sa-si refaca viata. big grin

| devilmilan a răspuns:

Cei mai afectati vor fi in general copiii lor. Intr-o oarecare masura chiar si ei, afecteaza psihic faptul ca nu ti-a mers mariajul.

| Sharky_Fistis_1993 a răspuns:

Divortul in sine!

| andrei9530 a răspuns:

Acum depinde daca sunt si copii inplicatii atunci este o mare problema!

| JINKAZAMA001 a răspuns:

Depinde de fiecare om unii pot fi traumatizati pe chestia asta incat sunt rai cu fiecare om indiferent daca il cunoaste sau nu, alti nu mai stiu in cine sa se increadaastfel se inchid in ei.
Alti oameni trec peste si isi continua viata mai departe!