| Padure_Alexandru_1991 a întrebat:

ce credeti de scoala profesionala, este o oportuniate pentru un viitor mai bun? Nu stiu daca mai are rost sa raman la liceu sau sa plec la profesionala!

Răspuns Câştigător
| cornculapte a răspuns:

Nu știu dacă e o oportunitate pentru un viitor mai bun, dar știu că uneori e mai bine să faci o școală profesională și să înveți ceva, decât să rămâi la liceu și să nu înveți nimic sau, mai rău, să mergi la facultate și apoi să-ți iei diploma la subraț, să te angajezi la supermarket. Să nu mă înțelegi greșit, nu încerc să-ți spun să nu faci liceul sau o facultate, ci că dacă tu crezi că ți s-ar potrivi mai bine o meserie, atunci școala profesională e cea mai bună opțiune. Încearcă să îți evaluezi puțin capacitățile și potențialul înainte de a lua o decizie. Sau ai putea să apelezi la psihologul liceului pentru consiliere vocațională, doar de-aia e pus acolo - să te ajute să iei o decizie legat de ce să faci cu viața ta.

2 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Daca faci ceva de genul mecanic auto, tamplarie (cred ca exista ceva de genul) atunci da poti sa ajungi sa lucrezi in domeniu banuiesc ca destul de usor si poti castiga decent. Nu mai pierzi 4 ani cu faculta. Poti incerca si ca bucatar, dar acolo cred ca iti trebuie si talent, iar ca si chelner e aiurea sa lucrezi la 40 de ani, dar ca tamplar sau instalator sau mecanic e ok, si mereu va fi nevoie de astfel de profesionisti.

| BTWIN a răspuns:

O scoala profesionala iti poate oferi sansa de a gasi un loc de munca mai usor dar nu neaparat sansa la un viitor mai bun... daca esti de exemplu mecanic auto si iti faci service-ul tau, ai clienti zilnic si totul merge bine atunci vei avea un viitor mai bun ..eu cred totusi ca scolile teoretice sunt mai bune..asta e parerea mea happy