| GhitaAndrei2000 a întrebat:

o scoala poate sa ma oblige sa raman la ei? Adica eu sunt la profesionala si vreau sa merg la liceu si vreau sa stiu daca poate sa ma oblige sa raman.

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu te poate obliga nimeni sa ramai la profesionala daca tu nu vrei, dar nici nu poti merge la liceu, cand vrei tu, daca nu ti se acceapta transferul scolar.
Odata liceul abandonat te poti re-inscrie doar la seral, dar numai in urma unei cereri facute catre directorul acelui liceu si evident, aprobarea lui.

| GhitaAndrei2000 explică (pentru Violleta2022):

Vreau sa ma transfer acum in vacanta de iarna.

| Violleta2022 a răspuns (pentru GhitaAndrei2000):

Transferurile se fac doar la inceput de an scolar!
Exceptia cand se poate face transferul in timpul anului, este cand elevul se muta cu casa, dintr-o localitate in alta, in mijlocul anului scolar.
Din pacate, cum anul scolar a inceput si aici nu-i vorba de o mutare de domiciliu sansel sa ti se aprobe transferul scolar sunt minime.
Dar merita incercat, mai ales daca te transferi la o scoala unde nu s-a intrat cu note mari, iar tu ai o situatie scolara exemplara (fara medii neincheiate, fara note scazute la purtare, fara corijente, fara absente).

| GhitaAndrei2000 explică (pentru Violleta2022):

Stiu ca la scoala respectiva media este de 6 si ceva iar eu n-am probleme cu situatia scolara.

| Violleta2022 a răspuns (pentru GhitaAndrei2000):

Atunci fa cererea, ia-ti un parinte cu tine si mergeti la directorul liceului unde doresti sa te transferi, ca sa solicitati transferul.
Nu uita sa pui in acea cerere motivul pentru care soliciti transferul si sa multumesti anticipat.
Prima impresie conteaza enorm, asa ca, mergi imbracat decent, curat si ordonat, ca sa faci o impresie foarte buna, care ar putea fi in favoarea ta, daca directorul este placut impresionat.

| GhitaAndrei2000 explică (pentru Violleta2022):

Eu am vrut sa ma transfer acum in vara dar secretara de la liceul care sunt nu mi-a spus ce formulare am nevoie.

| Violleta2022 a răspuns (pentru GhitaAndrei2000):

Nu da vina pe ce nu ai facut tu, ca nu-i nimeni vinovat ca nu ai scris o simpla cerere, sa o depuneti la directorul liceului.
Nu este formular tipizat in acest caz, doar o cerere obisnuita de transfer.

"Domnule director al Liceului XXXX

Subsemnatul Ghita Andrei, elev la scoala profesionala XXXX din orasul XXX, cu domiciliul in orasulXXX, judetul XXXX, solicit transferul la liceul dvs. XXXX deoarece xxxxxx (aici scrii motivul pentru care doresti transferul), incepand cu semestrul doi al acestui an scolar.
Mentionez ca sunt un elev bun, care nu are medii neincheiate, sau note scazute la purtare.
In speranta ca transferul meu va fi aprobat, va multumesc anticipat.

Cu sinceritate si respect,
Ghita Andrei

Data: xxxxx

| GhitaAndrei2000 explică (pentru Violleta2022):

Nu,nu este asa,am completat formularul de mai sus dar dupa o saptama aflu faptul ca nu a fost aprobat din cauza ca cei de la scl care sunt nu stiu daca ma primesc cei de la scm care vreau,apoi am facut un fel de cerere la scl care vreau eu si a fost prea tarziu, in concluzie au tras de timp, si nu e din cauza ca am mers prea tarziu, treaba asta este din iunie, iulie.

| Catrice a răspuns:

Dacă liceul nu te primește, tot la ei ramaihee hee

| siriusblack98 a răspuns:

Nu au dreptul sa te oblige. Esti liber sa mergi la ce scoala vrei atata timp cat media iti permite.

| Deniskovici a răspuns:

Frate, e alegerea ta, ei nu au nici un drept sa te oblige, e viata ta, poti sa mergi la ce liceu vrei, cand si unde vrei.e alegerea ta.