| khaori a întrebat:

Buna,TPU.
Ce parere aveti despre Facultatea de Drept? Dar de profesia de consilier juridic?

4 răspunsuri:
| FoundYouLover a răspuns:

Lumea are o parere buna despre Drept si te considera o persoana inteligenta daca faci o asemenea facultate.In acelasi timp, totusi, exista si vorba ca de avocati, consilieri juridici, judecatori sau procurori pute pamantul! Depinde de tine, de ce iti place tie sa faci. E decizia ta si numai a ta, si e o decizie importanta, asa ca nu lasa pe nimeni sa te influenteze, nici macar pe parinti, ca sa nu regreti.Ce materii ti-au placut la scoala sau in liceu? Pentru ca daca tie ti-au placut romana sau engleza si ai urat matematica, fizica sau chimia s-ar putea sa nu iti placa o asemenea facultate si o asemenea profesie. Mie mi-au placut romana si engleza. Cand am terminat liceul nu eram hotarata ce vreau sa fac, ai mei m-au indrumat spre Drept, asa ca am mers acolo. La inceput era interesant. Apoi am inceput sa ma simt coplesita de cartile groase si de articolele care trebuiau invatate cuvant cu cuvant, asa ca m-am licentiat in psihologie intr-un final.

| khaori explică (pentru FoundYouLover):

Da,dar ce legatura are dreptul cu matematica si fizica? Eu nu vad niciuna. Si eu m-am gandit de multe ori la psihologie, dar nu cred ca o sa am un viitor bun in tara cu aceasta profesie.

| FoundYouLover a răspuns (pentru khaori):

Si la drept sunt materii fixe, ca la matematica de exemplu. Este tot de invatat cuvant cu cuvant! Nu poti sa inveti si sa incerci sa redai cu cuvintele tale ce-ai invatat, sunt articole acolo in legi pe care chiar trebuie sa le stii cuvant cu cuvant.

| khaori explică (pentru FoundYouLover):

Da,dar ca sa inveti cuvant cu cuvant ceva, n-ai nevoie de matematica...Si la alte materii de profil uman trebuie sa inveti " cuvant cu cuvant ", scuze cacofonia.