| AZKE a întrebat:

Ce pot face sa ma transfer de la un liceu la altul cu profilul respectiv? Nu-mi convine liceul la care am intrat. Ce proba trebuie sa sustin si in cat timp pot face transferul?​

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Banuiesc ca ai intrat acum in cl. a IX-a si nu ai avut media de intrare la liceul unde ai vrut sa intri. Te vei putea transfera doar dupa cl. a IX-a si numai daca vei avea media de promovare a clasi cel putin egala cu media ultimului promovat din clasa de transfer.

| AZKE explică (pentru Ioandelasal):

Din cate am citit pe net ma pot transfera si in primul semestru dar voiam ceva mai detaliat

| Ioandelasal a răspuns (pentru AZKE):

Te poti transfera dar numai in anumite situatii exceptionale si daca ai media de admitere cel putin egala cu a ultimului intrat in clasa de transfer, conform cu prevederile Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor şcolare din învăţământul preuniversitar, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."

| Catrice a răspuns (pentru AZKE):

Da, se poate și în afara de aia cu media, alta condiție e sa fie locuri.

| AZKE explică (pentru Catrice):

Deci trebuie sa am media cel puțin egală sau mai mare cu a ultimului intrat in liceul respectiv? Si daca nu am?

| Anays5 a răspuns:

Aștepți sa te bage la liceul la care ai intrat și după îți faci transferul la cel pe care îl dorești. Și eu am picat ca dracu și vreau sa ma transfer. E jale cu calculatoarele lor alea stricate. Am o tona de nervi. A băgat-o pe una cu media mai mica ca a mea și pe mine nu...

| AZKE explică (pentru Anays5):

Imi poti da instagramul? Vreau sa discutam in privat mai multe

| Anays5 a răspuns (pentru AZKE):

Nu am

| Anays5 a răspuns (pentru Anays5):

Cum te cheamă?

| AZKE explică (pentru Anays5):

Nu ai Instagram?

| Anays5 a răspuns (pentru AZKE):

Nu

| AZKE explică (pentru Anays5):

La naiba

| Anays5 a răspuns (pentru AZKE):

Da-mi instagramul tau ca o sa îmi fac un cont

| Anays5 a răspuns (pentru AZKE):

Bună! Am vorbit cu o profesoara și mi-a spus când ma duc sa depun dosarul la liceul la care am intrat sa depun și o cerere la liceul unde vreau sa întru. Dacă un copil nu-și va depune dosarul pot intra acolo sau poate cei de la liceu ma vor accepta sa-mi fac transferul. Mai avem o șansă în vacanta inter semestriala. Succes!