| TheCubeBoy a întrebat:

ce profil ar trebui sa aleg la liceu ca sa devin arhitect?
initial as vrea la stiinte sociale dar arhitectura e visul meu si am auzit ca ar trebui mate-info pentru asa ceva dar urasc matematica deoarece pot spune ca sunt o fire mai creativa!
ce ar trebui sa aleg?
dau funda!

Răspuns Câştigător
| Ioanaa16 a răspuns:

Daca vrei sa devi arhitect ar trebui sa dai la un liceu de arta pe profilul arhitectura, arte ambientale si design. Dar cineva mi-a spus ca poti da la orice profil ca mai apoi sa faci facultatea de arhitectura(5-6 ani). Dar nu uita ca fara matematica nu poti deveni arhitect! Pentru facultatea de arhitectura trebuie sa ai cunostinte din istorie,geografie, fizica, geometrie, trigonometrie(mai pe scurt, matematica).

5 răspunsuri:
| Alesandraas a răspuns:

Nici mie nu-mi place matematica dar sunt la mate-info, deja sunt în ultimul an şi a fost ok până acum. laughing
Dacă la mate nu te descurci, atunci vei face tot posibilul ca la celelalte materii să ai rezultate cât mai bune, pentru a nu te trage în jos.
Pot să zic că am avut noroc că am rămaş în acelaşi liceu unde am făcut şi generala şi cu acelaşi profesor, dar abia aştept să termin! -_-

| neutrino a răspuns:

Daca urasti matematica atunci trebuie sa renunti la visul tau.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ca să devii arhitect, trebuie să fii îndrăgostit de matematică.

| Bella116 a răspuns:

Arte si acolo nici nu dai BAC-ul la mate laughing

| floresdemayo a răspuns (pentru Bella116):

Nu are legătură cu arhitectura, ci cu pictura, muzica, coregrafia etc
El vrea să devină arhitect, nu balerin. big grin
Iar, dacă nu studiază matematica intens, în liceu, visu-i va rămâne doar un vis.