| Abdul008xy a întrebat:

Ce se întamplă dacă iei notă mai mică de 5 la capacitate, mai am 3 zile si am examenul si nu sunt sigur ce se va intampla... daca un anumit liceu este mai slabut si are locuri libere poti intra si cu notele de la examen mai mici de 5? As dori raspunsuri concrete, "oficiale" va rog.
Multumesc

Răspuns Câştigător
| Rainmaker a răspuns:

Salut RzVcr!
Fii linistit frate, ca nu ramane nimeni pe dinafara. Daca pe lista ta de optiuni ai trecut si licee mai "slabute", cum le numesti tu, vei fi repartizat in unul dintre ele.Stiu cazuri de elevi care au intrat si cu media 2 la licee care mai demult erau considerate chiar foarte bune.

| Abdul008xy explică (pentru Rainmaker):

Eu as vrea pe Profil Tehnic la Electrician Auto sau Electric instalatii sunt cativa prieteni care sunt deja acolo de anul trecut si am auzit ca sunt cate 4 clase de acelasi profil cu cate 56 de locuri. problema este ca ma streseaza ca pe unii aud ca daca nu ei 5 Evaluare te trece direct la profesionala? Apropo daca stii, dupa EN iti mai da diploma ca ai trecut EN sau e doar o minciuna?

| Rainmaker a răspuns (pentru Abdul008xy):

Eu stiu numai cum a fost anul trecut.N-am cunostinta de faptul ca intre timp s-ar fi schimbat legislatia.Nu-ti da nimeni diplome pentru ca "ai trecut".

8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Mda, "pici" examenul de Evaluare Naţională - dar, oricum, NU te afectează decât la media de admitere.

TEORETIC, era vorba că elevii care iau sub 5 la examenele de la Evaluarea Naţională NU vor putea să se înscrie la un liceu - DOAR la Şcoli Profesionale!

Dar, PRACTIC, Ordinul MEN nr. 4432/29.08.2014 privind organizarea şi desfăşurarea admiterii în învăţământul liceal și profesional de stat pentru anul şcolar 2015-2016 NU face referire la acest aspect - vezi Ordinul la linkul oficial :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22040

Deci, practic, se poate ca aceşti elevi să se înscrie şi la liceu :)

Toate cele bune.

| T0T a răspuns:

Capacitate era pe vremea părinților tăi. Acum este evaluare națională. Ești cumva părintele timpului pierdut?
Mergi la profesională.

| Abdul008xy explică (pentru T0T):

Fa pasi de aici ma incultule, daca vrei sa stii se zice si asa si eValuare NATIONALA, daca crezi ca cineva de baga in seama daca te dai tu mare aici cu 3 fraze, vitatule!

| T0T a răspuns (pentru Abdul008xy):

Pe cine faci mă incult, am membri din familie care lucrează în învățământ. Nu mă înveți tu pe mine din astea. Vezi site-ul ministerului să vedem ce capacitate e acolo. Așa se zicea pe vremea mamei. Eu nu mă dau mare cu fraze, eu am niște diplome. Ia zi-mi mă ce clasă ești?

| Abdul008xy explică (pentru T0T):

Daca ai diplome si esti din familie buna, atunci nu ma trata cu ironia de parca ti-as fi loial, tu ai raspuns cu totul altceva faata de ce am intrebat eu. daca vroiai sa stii ca poate am zis "capacitate" puteai sa iti dai seama ca e vb despre EN si daca stiai puteai sa imi raspunzila ce am intrebat, nu sa ma iei la misto si cu ironia din acele fraze! Las-o balta amice!winking

| T0T a răspuns (pentru Abdul008xy):

Am răspuns și la întrebare. Am zis că ajungi la o profesională.