| Erin28 a întrebat:

Buna TPU!
Cei care dati bacul: ce ati ales ca arta poetica modernista de la Tudor Arghezi:"Flori de mucigai" sau "Testament"? Am facut la scoala "Testament", doar ca mi se pare mai sugestiva pentru estetica uratuluo poezia "Flori de mucigai".

9 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Eu învățasem "Testament". Am făcut la clasa și "Flori de mucigai" dar mi-a placut mai mult "Testamentul". Puteam structura mai bine eseul. Și acolo e estetica urâtului. Te scoți cu ea și din "testament". Plus ca poți interpreta mai mult la titlu aici. Succes!

| Iuli122122 a răspuns:

Testament am facut si eu la scoala, se incadreaza cel mai bine si vine manusa. Si in testament avem estetica uratului si mai cu seama transformarea muncii fizice in intelctuala in secventa a doua. Asadar, „testament" e cea mai buna varianta.

| Erin28 explică (pentru Iuli122122):

Da, inteleg acest lucru. Insa eu mi-am facut eseu singura si la "Flori de mucigai" si imi place mult mai mult decat la " Testament".(avem si aici estetica uratului, asa este). Multumec mult! Toata lumea spune ca este mai usor de inteles "Testament"

| marrryya a răspuns:

Ambele sunt bune. Daca tie iti place mai mult eseul de la Flori de mucigai, alege-l pe ala. Important e sa stii ce ai scris si ca atunci cand predai lucrarea sa fii impacat (-a) cu ce ai ales. (Desigur, si sa se potriveasca cerintei

| TsukushiMakino a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii semnificatia modernismului, un curent literar, care s-a manifestat intre 1918 - 1939, deci orice opera poetica invatata la scoala, scrisa in perioada aceea se incadreaza. Tu cauta sa vezi cand au aparut operele acelea si vezi daca se incadreaza. Este musai sa stiti toate curentele literare: simbolism, modernism, postmodernism si care or mai fi, pentru ca este o mare probabilitate ca la bac sa va ceara ceva de genul: Comentati o opera care a apartinut perioadei interbelice etc, de exemplu, daca stii curentul si anul de aparitie al operi, e usor. In cerinta nu precizeaza nici autor, nimic. Daca nu ti-ai luat carte de comentarii, iti recomand chiar sa te grabesti sa o iei pe cea de la Editura Art, "Eseul-varianta rapida", de foarte mare ajutor. Bafta!

| Erin28 explică (pentru TsukushiMakino):

Am carte de eseuri, si da, stiu curentele. Doar ca de la Arghezi putem alege doua poezii, si eu nu stiu pe care sa o aleg. Am invatat deja "Testament" pentru scoala(teste, teze). Ambele poezii argheziene sunt arte poetice moderniste.

| TsukushiMakino a răspuns (pentru Erin28):

Ambele sunt okay, tu o alegi pe cea care iti place mai mult, la care explici mai bine. Nu conteaza care, conteaza sa fie ok comentate, si in ambele apare estetica uratului, des intalnita in operele lui Arghezi.

| Erin28 explică (pentru TsukushiMakino):

Multumesc mult!