| anonim_4396 a întrebat:

Cn ma poate ajuta si pe mine cu ceva? ( pentru FUNDA). Deci, cand transcriem fonetic, intr-un cuv, de exemplu in cuvantul : nuci, pe "ci" il luam ca si cand ar avea doua sunete sau un sunet? in manualul meu scria ca il luam ca avand un sunet, dar nu inteleg de ce, pentru ca atunci cand dupa un grup de litere nu urmeaza o vocala il luam ca avand doua sunete. MA INNEBUNESTE! PLZ HELP. Am test peste o ora!

8 răspunsuri:
| Dmonik a răspuns:

NUCI are 4 litere si 3 sunete, intrucat "i" acela final face parte din grupul "ci". Alte exemple: nuci - 4l -3s; mergi - 5l - 4 s...

| davidwarner a răspuns:

Grupurile de sunete le iei ca un singur sunet cand in silaba din care fac parte mai exista o vocala, daca formeaza singure silaba pui si vocala ca un sunet. In cuv nuci sunt 3 sunete, transcriere fonetica n u c. In cuv cercei, de ex vor fi 5 sunete, transcriere fonetica c e r c i.

| gosh0108 a răspuns:

In cuv nuci, ci se ia ca 1 sg sunet, atunci cand ci ar fi intr-o silaba separata, atunci se ia ca 2 sunete

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Il luam ca si cum ar fi doua sunete.laughing

| YoYo a răspuns:

Hai de sa iti explic deci cuvantul"nuci" ci se ia ca pe un suntet pentru ca nucie doar o silaba daca se despartea in silabe nuci: nu-ci atunci erau 4 sunete si daca iei de ex un cuv co-paci ci este tot un sunet deoarece are ceva inainte sau dupa dar nu in acest caz in aceiasi silaba intelegi? co paci la ci mai are in fata p si a dar daca e un cuvant rece : re-ce sunt 4 litere si 4 sunte pentru ca ce e singur cel putin asa cred sper ca te-am ajutat

| cosmynutza97 a răspuns:

Pai desparti in silabe cuvantul respectiv si daca "ci " de exemplu este insotit de o vocala are un singur sunet dar daca nu este insotit de o vocala are 2 sunete. :d

| metallica98 a răspuns:

Deci...cand ci formeaza sicgur o silaba ete luat ca si 2 sunete si-o se noteaza c'

| anonim_1106 a răspuns:

Poi de ex gheata [g'ata] sau ciorba [corba] sau a straluci [straluci]
Deci daca dupa dpa grupurile ce cidak urmeaza vocala nu-s e transcriu iar daca urmeaza o consoana sau sun singure in silaba sau silaba ultimului cuv se transcriu. grupuril che chi daca dupa ele urmeaza o vocala se transcrie decat c
de ex urecheat [urec'at] si daca urmeaza o consoana s scrii dct e sau i dpa caz ex. a chema[c'ema]
La transcriere la ce ci se pone deasupra un v si la chge chi apostrof dupa c
sper sa iei o nota buna