| superpissy40 a întrebat:

Buna TPU.Cum se face repartizarea anul acesta? Ma contrazic cu cineva si tot nu inteleg.Stiu ca se face o ierarhie a mediilor si tu esti la un anumit loc din 9000 si ceva de candidati. Daca tu spre exemplu pui un liceu X la prima optiune si nu mai sunt locuri,treci la a doua optiune si daca nu mai sunt locuri, la a treia si tot asa.Dar persoana cu care eu ma contrazic zice ca daca de exemplu pui a doua optiune Lovinescu-mate info si ai media 8.70 de admitere sa zicem si vine altul care are prima optiune tot Lovinescu-mate info cu media 7 intra acel respectiv la Lovinescu si nu mi se pare corect,fiindca elevii se iau in ordinea descrescatoare a mediilor si oricum eu voi fi repartizata inaintea aceluia care a pus a prima optiune Lovinescu care are media 7, spre deosebire de mine care are media peste 8.50.Ce parere aveti si cum este corect? Funda happy

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu-i adevarat ce spune cel cu care te contrazici.
Daca ai media mai mare intri inaintea celui care are media mai mica, indiferent pe ce loc se afla optiunile fiecaruia si chiar daca cel cu media mai mica are prima optiune si tu ai optiunea 2, 3 sau alta. Bineinteles ca regula se aplica daca n-ai intrat la liceul la care tu ai prima optiune.

| Idc12345 a răspuns:

Ai dreptate.Ce ai facut la examen?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi "Algoritmul de repartizare în licee 2014" la linkul oficial :
http://admitere.edu.ro/Info/algoritmul_de_repartizare_2014.pdf

Toate cele bune.

| OFataHoinara a răspuns:

Da, draguta e cum zici tu, calculatorul nu trece la urmatorul elev pana nu il repartizeaza... tu te afli pe lucul xxxx si ai media M... ii repartizeaza pe cei din fata ta, apoi urmezi tu si restul de dupa tine

| Stefan_Alexandru_1997_NuDW a răspuns:

Dirigu` a spus cum cum zice si cel cu care te contrazici, a spus gresit unei clase intregi, si culmea, parintii il si cred.Noroc ca ai mei sunt destepti, e cum spui tu