| alexandrei7777 a întrebat:

Cum va fi bacalaureatul in 2018? Care va fi programa de examen schimbata de ministru? Vor fi multi absolventi?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De principiu va fi ca si pana acum, bineinteles daca nu vor fi schimbari ale legii sau ordinelor ministrului.
N-am de unde sti cati absolventi vor fi, in orice caz mai putini decat in prezent.

| alexandrei7777 explică (pentru Ioandelasal):

Http://postimg.org/image/5kpngld2b/
Rata a crescut la 67% deci nu are cum sa scada in anii urmatori.

| Anca6991 a răspuns (pentru alexandrei7777):

Ai vazut ce subiecte au ajuns sa dea? Eu una am fost surprinsa de faptul ca subiectele din toamna sunt mai grele decat cele din vara, presupun ca tot in vara sa fie o rata a promovabilitatii cat mai ridicata. Daca se va continua in ritmul asta, da, nu are cum sa scada, dar si absolventii vor fi de o calitate...

| alexandrei7777 explică (pentru Anca6991):

Seniori de cls a 12 a nu sunt in stare sa rezolve o problema de fizica la un liceu tehnologic.Subiectul 2 sau 3 este un fel de cap sau pajura pentru unii, pentru altii e ceva ridicol.Iti pierzi vremea cautand pe net culegeri de variante de fizica la un liceu tehnologic cand colo nu exista.Cei care reusesc sa treaca de proba la fizica sunt norocosi.Eu sunt elev la un liceu tehnologic si stiu cum sta treaba acolo.
Si as vrea sa te intreb ceva personal.Cati colegi de-ai tai cunosc o limba straina la nivel de b2-c1? Eu stiu engleza la nivel de b1 dar colegi mei sunt o specie pe cale de disparitie cand e vorba de engleza.Programa asta e anapoda. Unii din clasa mea nu stiu ce sa scrie intr-un cv, nu au posibilitatea de angajare.
Mai bine sa devin vanzator cu 12 clase + o postliceala decat sa memorez totul la perfectie ca un robotel. Facultatea nu e de mine si nu va fi niciodata.Stau prost la matematicile avansate asa ca nu dau cu banul sa-mi pice norocul sau ghinionul.
Oricum iti doresc succes in viata si sa ai parte de cele dorite!

| Anca6991 a răspuns (pentru alexandrei7777):

Ai dreptate cu privire la programa, si in general cu prima parte. Ma consider norocoasa ca am terminat, si nu cu mari eforturi, obtinand niste note la bac destul de mari, dar totodata sunt constienta ca poate notele respective nu releva tot, tocmai prin prisma subiectelor, acesta fiind si motivul pentru care spun ca viitorii absolventi vor si de o calitate indoielnica.
Cat despre cunoasterea limbii engleze, nici eu personal nu ma pot lauda cu niste cunostinte exceptionale, iar colegi, da, am avut cativa carora chiar le placea si erau destul de buni. Acum fiecare e bun la ce ii place. Mie, de exemplu. mi-a placut matematica si informatica, materii pe care sper ca voi reusi sa le cunosc mai indeaproape si la facultate.
In ceea ce priveste 12 clase+postliceala, iarasi iti dau dreptate. Chiar zilele trecute vorbeam cu un fost coleg despre asta, si era multumit ca a ales varianta in cauza. Cum ai zis si tu, fiecare isi alege drumul in viata, dar important e totusi sa ne dam seama la timp de ceea ce vrem.
Succes la bac, in viata si toate cele bune!

| Wordofthat999999 a răspuns:

Nu te mai panica asa ca bac-ul nu e asa de greu... vor fi examene si mai grele, daca inveti este imposibil sa nu-l iei si da vor fi aceleasi subiecte cum v-a dat si la simulare sau cum il vei da, asa va fi 100 %. Dar atentie la sub 3, sa nu crezi ca daca iti pica liric v-a pica si la bac, de ex la simulare in clasa a 11-a ne-a picat basmul cult "Harap Alb ", in clasa 12-a tot la simulare poezia modernista de "Tudor Arghezi" puteai sa alegi "Testament " si la bac genul epic; nuvela psihologică "Moara cu noroc " si romanul interbelic de tip obiectiv " Ion" de Liviu Rebreanu. Ma rog trebuia sa alegi din astea doua, deci trebuie sa te astepti la orice si asta inseamna ca trebuie sa inveti toate operele, si uite asa si la celelalte materii la care dai tu, nu-i greu. Succes!

| SebyBrici a răspuns:

Depinde,orice se poate intampla...

| alexandrei7777 explică:

Dar simularea bacalaureatului din 2017?