| Anonyme2312 a întrebat:

Daca sunt scolarizat in strainatate, in clasa Vlll, in ce clasa as fi daca ma intorc in Romania?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal, dupa terminarea cl. a VIII-a, ar urma sa intri in cl. a IX-a. Totul depinde de echivalarea studiilor din strainatate, aceasta o poate face doar CNRED. Detalii vezi aici:
http://cnred.edu.ro/#echivalare-perioade-studii-preuniversitare

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE!
Va trebui să faci ECHIVALAREA studiilor efectuate acolo şi, apoi, poţi să continui studiile/liceul la noi...

Vezi detalii despre echivalarea studiilor la linkul :
http://www.cnred.edu.ro/#echivalare-perioade-studii-preuniversitare

Toate cele bune.

| Elisa_Ely_1995 a răspuns:

Vei fi in clasa 9

| Anonyme2312 explică:

Chiar daca nu am facut scoala deloc in Romania?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Anonyme2312):

Indiferent ca ai facut vreo clasa in Romania sau nu ai facut nici una numai CNRED poate face echivalarea studiilor si sa decida in ce clasa poti intra in Romania. Citeste detaliile in link-ul pe care ti l-am indicat.

| AndreeaCoco a răspuns (pentru Anonyme2312):

Pentru ca se scade un an. DAca termini acolo a 8-a si vrei sa vi aici in clasa a 9-a, vei fi iar intr-a 8-a