| sirserj a întrebat:

am 17 ani si trebuie sa plec din strainatate catre Romania si am o problema. Este vreo sansa sa ma intorc singur din Romania daca unul dintre parinti e in strainatate?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Te poti intoarece oricand cu actul de identitate cu care ai plecat. La intoarcerea in tara mama nu este nevoie de insotitor. Doar la plecare daca nu sunt parintii si daca este un singur parinte trebuie acordul notarial al celuilalt.

| alex04041982 a răspuns:

Nu poti pleca decat cu unul di parinti sau tutore legal, care trebuie sacte treaca pe pasaport, din punct de vedere legal asti inca minor.la intoarcere acelasi lucru