| LittleRose a întrebat:

Cine ma ajuta sa rezolv o problema de Biologie? Vreau ceva indicatii de rezolvare si felul in care se scrie. Enuntul problemei este urmatorul:
Un barbat cu ochii albastri (bb) si grupa de sange AB(IV) se casatoreste cu o femeie cu ochi negri (BB) si cu grupa de sange A(II) heterozigot. Stabiliti urmatoarele:
a. genotipurile celor doi indivizi
b. tipurile de gameti formati de fiecare dintre acestia
c. probabilitatea aparitiei descendentilor cu grupa 0(I), respectiv a celor cu ochi negri.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

1. genotip barbat : bbAB (fenotip: ochi albastrii, grupa AB)
genotip femeie :BBAa ( fenotip : ochi negrii, grupa A heterozigt )

2.genotip gameti masculini : bA si bB
genotip gameti feminini : BA si Ba

3. In prima generatie, F1, segregarea caracterelor este : 50% din descendenti au ochi negrii si grupa A; 25% au ochi negrii si grupa AB; 25% au ochi negrii si grupa B >>> rezulta ca ochii negrii si grupa A sunt caractere dominante

In generatia a doua F2 : 6, 25% au ochii albastrii si grupa A; 6, 25% au ochi albastrii si grupa AB; 6, 25% au ochii negrii si grupa O; 37, 5% au ochii negrii si grupa AB; 31, 25% au ochii negrii si grupa A; 12, 5% au ochii negrii si grupa B

5 răspunsuri:
| publikkul a răspuns:

Woo... nu stiu... funda? xD

| LittleRose explică:

@CatalinYeP foarte bun raspuns laughing. Fara ironie mi se pare genial

| LittleRose explică:

Problema e pentru clasa a 9-a

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ce clasa e? confused

| βέiiiβiii_9613 a răspuns:

Mda... de ce cls e? o sa-ti spun rezultatul cand ajung in clasa aceealaughing