| AnetteBurnier a întrebat:

Bună, TPU!
Deci... fără deci...
Cum să îmi fac temele mai repede? Începe şcoala şi nu şiu ce să fac. Azi am încercat să fac un rezumat şi mi-a luat o grămadă de ore. Vreau ca în timpul şcolii să continui şi cursurile de tenis pe lângă cele de pian şi engleză, dar dacă voi continua tot aşa nu voi reuşi, mai ales pentru că sunt departe locațiile.
Va rog mult! Iubesc sportul acesta aşa tare! Dați-mi un sfat. Cum sa imi fac timp si pentru el prin gramada mea de teme?

7 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Nu faci temele. sau le faci in pauzele de la scoala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, Anette,
Sa stii ca mi-a placut "deci, fara deci". Mi-ai adus aminte de profesoara de limba romana din liceu.

Sa ne intoarcem la problema ta!
O zi are 24 de ore.
Ai nevoie de ~8 ore de somn.
Asadar mai ramai cu 16 ore din zi.
Sa zicem ca ai scoala, in fiecare zi, pana la ora 15, adica 7 ore/zi.
=> Mai ramai cu 9 ore in care ai de facut teme, cursuri de tenis, de pian si de engleza.
Din pacate nu ne-ai spus si cat timp iti petreci la fiecare curs in parte si, cel mai important, in ce zile le faci.
Banuiesc ca nu le faci pe toate in fiecare zi.

Sa zicem ca faci doar 3 chestii intr-o zi.
De exemplu, cursurile de pian si engleza iti vor lua 4 ore in total. (2 ore fiecare).
Asadar iti mai raman din cele 9 ore in afara scolii minus cursurile de pian si engleza, inca 5 ore pentru teme.

5 ORE!
Daca stai sa faci un calcul, ai putea sa faci chiar si cursurile de tenis si temele in 5 ore si tot ti-ar mai ramane timp.

Ideea este ca trebuie sa fii foarte disciplinata, dar daca iti doresti atat de mult sportul acesta, este realizabil. Trebuie doar sa te concentrezi pe ceea ce faci. Cand esti la engleza, numai pe engleza, cand esti la tenis, numai pe tenis, etc. Vezi unde merg cu asta?

Crede-ma, ca daca imi urmezi sfatul, cand va veni momentul sa-ti faci temele, o sa le faci atat de repede, ca nici n-ai crezut ca ar fi posibil.
Asta este frumusetea sportului, te invata sa fii disciplinat.
Iar daca reusesti la sport, reusesti si la teme si invers.

Sper ca te-am putut ajuta, iar daca mai ai intrebari, te rog, sa lasi un comentariu.

PS: Vreau sa ajung rank 1 pe TPU.ro (iar raspunsul acesta este primul raspuns al meu de pe TPU), aici este videoclipul de prezentare a proiectului: https://www.youtube.com/watch?v=MTLY2OKvWkk

| Kaℓi a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce pretentios suna, "videoclipul de prezentare a proiectului"! ce mai proiect!
Cum reusesti sa ai atat de mult timp liber, incat sa poti derula un astfel de proiect, de asa mare anvergura si importanta?
Cand o sa devii rank 1 (apropo, nu o sa reusesti, imi pare rau pentru tine) ce o sa faci cu titlul? happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kaℓi):

Nu e vorba despre rank 1, ci este vorba despre perseverenta, determinare, impartasirea experientelor traite de mine pana acum cu toata comunitatea TPU.
Rank 1 e doar o masura a imbunatatirii mele ca scriitor pe aceasta platforma. Nimic mai mult.
Intelegi acum?

Imi place comunitatea asta! Nu intelegeti gresit, va rog!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasa bre ca nu ne-am nascut ieri!
Deci vrei sa promovezi situl, aratadu-ne linkul tau.Ne trimiti intr-un loc pe care deja il stim! Care e logica?

| Kaℓi a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles, si acum si atunci happy
Nu e nicio problema, nu am nimic impotriva. Chiar te sustin happy doar ca mi se pare ca iei prea in serios povestea asta, si ma tem ca o sa te "dezumfli" in curand happy
Uneori ma ia si pe mine valul si raspund serios, implicat, uneori chiar cred ca pot ajuta, dar de cele mai multe ori am senzatia ca vorbesc singura happy foarte rar gasesc o intrebare la care sa cred ca am ceva de spus, asa ca ma rezum la mici rautacisme facute fara rautate, pentru ca de fapt asta e spiritul TPU, mai nou.

| Infotech a răspuns:

Ce clasa esti? Eu zic sa nu le faci, nu are ce sa iti faca. Cand cere tema, zii ca nu ai avut timp sa o faci. Nu cred ca are sa iti de in cap pentru o tema.