| anonim_4396 a întrebat:

Ce limbaje de programare se invata la facultate? Si daca doresc sa devin programator pe ce profil va trebui sa merg la facultate?
Multumesc

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu se invata limbaje anume, se invata principii care se pot pune in practica in orice limbaj vrei. In functie de facultate se face c/cpp si java in mare.

La facultate nu e vorba de profile. Facultatea in sine e specializata

| Ara997 a răspuns:

Uite de exemplu ce se invata in 3ani la informatica
http://www.info.uaic.ro/bin/Programs/Undergraduate
ai de ales :
facultatea de matematica -informatica Bucuresti
facultatile de informatica Iasi, Timisoara, cluj
facultatile de automatica Bucuresti, Iasi, Timisoara (sectia calcultoare)
de la toate iesi "programator"