| aaanonim260201 a întrebat:

doamna noastra de lb. romana ne-a spus sa dam un titlu metaforic compunerii noastre despre prima bucurie cand zaresti zapada.Am facut compunerea dar nu stiu ce titlu metaforic sa-i dau.Va rog sa imi dati niste sugestii. Multumesc anticipat:*Funda!

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Uvertură la o simfonie în alb; ( Uvertură = început, deschidere; Simfonie în alb= iarnă); Tempo di adagio la uvertura unei simfonii în alb; ( Adagio = în ritm lent; referitor la modalitatea de interpretarea unei lucrări muzicale ): Complet cred că ar fi şa:" Uvertură-adagio la o simfonie în alb"( ar mai merge completat cumva şi..." în măsura 3/4(deoarece un anotimp îl putem echivala, metaforic, cu o măsură muzicală de 3/4, adică 3 luni pentru fiecare anotimp din cele 4).
Vezi din aceste ide icam care crezi că s-ar potrivi.
Acuma, nu-i mai puţin adevărat că un titlu, ca ăi un aforism sau un citat, este cu atît mai valoros cu cît este mai scurt. Adică- puţine cuvinte pentru un cît mai mult conţinut ideatic.

2 răspunsuri:
| DrunkenRat a răspuns:

Dar scrie si compunerea ca nu poti da titlul asa... fara legatura cu ce ai scris.
Din ce ai spus, nu pot sa-mi dau seama decat ca se potriveste cu titlul "prima zapada". Banal, nu? Scrie compunerea.

| mirupet a răspuns:

Ai putea sa-i spui "Fulgul de nea" deoarece bucuria vederii zapezii este data de zarirea primului fulg de nea. Dar depinde si de cei ai scris tu. Oricum mult succesc si sa iei 10happy