| Erin28 a întrebat:

Buna TPU!
Eu sunt in clasa a 12 a, urmeaza sa dau bacul, insa sunt foarte presata si de materiile de la scoala in afara celor de bac. De exemplu, latina. Mi s-a schimbat profesoara, iar cea de anul acesta este disperata efectiv cu invatatul acestei discipline. Mi se pare greu, eu nefacand latina pana acum la nivel de studiu avansat, ci pur si simplu lua toata lumea 10. Sunt stresata, pentru ca profa ne da de invatat sute de cuvinte si ne spune ca la teza ne va da tuturor 3, ca sa nu intram in bac. Nu stiu daca pot spune cuiva despre acest lucru, deoarece vor spune ca este tot o materie. Trebuie sa invat pana si la desen. Stau deja pana la ora 12 noaptea ca sa invat, plus alte ore suplimentare, deci nu mai am timp deloc.
Intrebarea mea este: se poate schimba proful de la clasa?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se poate schimba profesorul doar pentru ca va cere sa invatati la latina.
Poti invata sambata si duminica, ca ai la dispozitie cel putin 36 de ore (18 ani sambata si 18 ore duminica), cand ai timp ultra suficient, sa inveti la latina.

| Erin28 explică (pentru Violleta2022):

Eu invat pana la 12 noaptea in fiecare zi, pentru ca efectiv nu mi se preda suficient la scoala. Nu am timp si pentru latina. Asta ar insemna sa nu mai dorm. Pana si sambetel si duminicile le petrec invatand, si nu exagerez deloc. Exista si profesori care nu predau, si trebuie sa ma descurc mai mult singura.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Erin28):

Inveti in weekend pentru latina, ca nu se fac exceptii pentru un copil care nu are chef sa invete la o materie.
Asa cum fac toti colegii tai, va trebuii sa faci si tu, ca-i materie impusa de Ministerul invatamantului, nu de profesorul ala.