| Lumy2802 a întrebat:

Eu sunt in clasa a 7 ~a si mai am foarte putin si trec in clasa a 8~a! ma rog nu chiar atat de putin...dar totusi ma gandesc la ce liceu sa dau! sunt foarte decisa sa merg la liceul pedagogic din targoviste si as vrea sa stiu ce probe se dau,care e media de admitere, daca chiar trebuie sa fiu in perioada de promotie ca sa ma duc acolo chestii din acestea! alt liceu nu vreau deoarece pentru mine acesta este cel mai convenabil! va rog spuneti~mi ca sa fiu pregatita din timp! va multumesc! happy

Răspuns Câştigător
| angelofdark123456 a răspuns:

Pai.daca vrei sa lucrezi in invatamant si iti plac copiii, nu vad care e problema. Eu sunt din Galati si la mine, media de admitere este de 9.00 si ceva. Sunt trei peofile la liceul pedagogic din orasul meu.
1.Profilul incatator educator. La profilul asta se dau cinci probe. De alergat, de cantat, de desenat, de dictie, si inca o ptoba pe care nu o mai stiu.
2. Stiinte sociale.
3.Filo
4.Mate-info.
Acum eu ti-am spus cum se petrece admiterea la liceul din orasul meu. big grin

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pentru a te putea înscrie la un Liceu Pedagogic, trebuie să ai medie de trecere ( minim 5 - media de admitere ) şi TREBUIE să dai probe eliminatorii ( vocaţionale )!
Media finală a celor admişi depinde şi de concurenţă...

Trebuie să dai Evaluarea Naţională normală ( Română + Matematică ) şi, în plus, TREBUIE să dai ( în luna mai 2016 - adică în Mai 2017 în cazul tău ) Probele de aptitudini pentru "vocaţional" ( pedagogic ) - vezi detalii despre probele de aptitudini în Anexa nr. 3 la ordinul M.E.N. nr. 4432/29.08.2014 de la linkul :
http://www.isjbraila.ro/......I_2015.pdf

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi detalii despre Evaluarea Naţională & admiterea la liceu în răspunsurile pe care le-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......u-peste-6/