| marihen a întrebat:

Bună, TPU!
Examenul se apropie cu „pași repezi" și fiind primul examen din viața mea îmi este puțin frică!
Îmi puteți da niște sfaturi legată de examen?
Și ce profil îmi recomandați?
*p.s. în simulări am luat 8.50 la română și 6 la matematică.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pe ce profil crezi ca te-ai acomoda si in legatura cu un domeniu orientativ in care ai vrea sa profesezi.
Daca esti bun/a la stiinte exacte mai bine mergi pe mate-info sau bio chimie.
Daca chiar nu le dai de cap si nu-ti plac neam, stiinte sociale sau filologie. Pentru asta trebuie sa fii dispus/a sa inveti 2 limbi straine si sa-ti dai interesul sa citesti, si sa scriii intr-un mod mai perfectionist.

| LexiEla a răspuns:

Nu te panica, evita subînvățarea si supraînvățarea, bazeaza.te pe propriile forte pentru ca oricum de cele mai multe ori in examen iei nota mai mare ca in simulari. O sa ai in viata examene si mai grele ca acesta. Cat despre profil, trebuie sa alegi in functie de ce vrei sa faci mai departe. Gandeste.te bine ve vrei sa urmezi si ce te.ar putea ajuta. Daca nu stii, poti oricand sa alegi un profil la care se intra cu note mari (vei studia mai amanuntit la mate.info sau filo engleza) si daca nu iti place te muti la anul sau chiar de pe semestrul doi. Succes.

| AlexLoL_2525 a răspuns:

Sa te pregatesti inainte, inainte cu o zi sa te relaxezi, seara inainte de examen pregateste-ti buletin pix apa etc.(mare sprint ce am bagat ca-mi uitasem buletinu')NU INVATA NIMIC DIMINEATA si profilul daca iei nota peste 9 merita sa mergi filo daca nu stiinte sociale sau stiinte ale naturii mate info..slabe sanse...totul depinde de rezultatele tale sau de ceea ce iti doresti tu