| Korma_Cristina_1984 a întrebat:

Bună, TPU.

E URGENT!

Se apropie evaluarea națională. Cum credeți că o să fie anul acesta evaluarea națională la română, respectiv și la matematică?

O să fie la fel ca în anii trecuți?

Mai greu sau mai ușor?

Îmi este foarte frică deoarece nu i-am dat așa multă importanță, la matematică, în simulare, am luat o notă exagerat de mică.

Îmi puteți da niște sfaturi?

De obicei, notele de la simulări sunt mai mici ca cele de la evaluare?

Ce mă interesează cel mai mult e dacă o să se dea la matematică ca anul trecut, același gen de subiecte.

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Fi fara griji. Pe mine m-a durut undeva de matematica, nu am depus atat de mult efort si totusi am luat 7 (in 2015). Chestia e ca nu trebuie sa te panichezi, trebuie doar sa ai incerede in tine. Cand o sa iti vina subiectele in fata, o sa fii ceva de genu' : Ahm. ce? asta-i o gluma?

Adica o sa fie subiecte foarte simple de rezolvat, mai ales la subiectul 1 si cateva exercitii de la subiectul 2. Suficient cat sa iei o nota de trecere. La subiectul 3 este cu geometrie sau oricealtceva care e mai greu. In orice caz, ce faci tu acum, in a-8a, o sa intalnesti la examen doar la subiectul 1 si putin la 2.
Iti recomand sa cauti pe internet subiectele si arunca un ochi sa iti faci o mica idee. Nu e mare branza, daca ai putin cap, poti sa treci fara nicio problema. Sincer, chiar daca multa lume (printe care ma numar si eu), nu se pricepe la matematica, pot spune ca ar trebui sa fii prea prost cat sa nu iei o nota de trecere in examenul de la matematica (acea insulta nu a fost la adresa ta). Deci fi fara griji, vei trece. Dar daca depui putin mai mult efort poti luat o nota cu care te poti mandri. Nu trebuie sa iti bati tu capul acolo capul cu nu stiu ce.

Subiectul 1 este de algebra
Subiectul 2 tot algebra doar ca ceva mai complicat si alte probleme de logica.
Subiectul 3 e de geometrie. Te pune sa desenezi o anumita figura si ceva probleme. Atat. Deci daca doresti sa faci putina pregatire, iti recomand pe algebra ca sa rezolvi primele 2 subiecte si sa scapi de griji.

| Korma_Cristina_1984 explică (pentru Nemessys):

Mulțumesc mult!
Mi-ai fost de ajutor. M-am uitat pe subiectele din 2016, 2015 si chiar mi s-au părut ușoare, mă refer subiectul 1 și 2. Dacă o să se dea așa anul acesta, aproximativ aceleași cerințe, bineînțeles, alte numere, cred că o să iau o notă bună.
Îmi e foarte frică, sper să trec cu bine peste acest examen.

1 răspuns: